181-200 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Koberec KELIM "Florální motiv"

tkaný na tkalcovském stroji, pravděpodobně 1. polovina 20. století. Poškození na více místech.

299 x 202 cm

3 000 Kč

Dva menší koberce KELIM

předložky, párové, tkané na tkalcovském stroji. Pravděpodobně 60. léta 20. století

150 x 82 cm

3 000 Kč

Koberec PERŠAN

florální dekor. Ručně tkaný perský koberec. Majitelé ho měli zavěšený na zdi.

222 x 141

6 000 Kč

Treuchel Josef (1925-1990)

"Slunce a strom"

art protis, vpředu vetkané T, vzadu na podšité straně JOSEF TREUCHEL KOPŘIVNICE 1977, No 31896. ATELIERS VLNĚNA 2 BRNO CZECHOSLOVAKIA. Dále štítek MOLANTIN, znak chemické ochrany proti škůdcům vlny a přírodních vláken.

137 x 190 cm

3 600 Kč

Původní prodejní cena 12 000 Kčs

Treuchel Josef

(6.10.1925 Kopřivnice - 2.11.1990 Kopřivnice)

"Jeníček a Mařenka - Ztraceni v lese"

francouzský hedvábný gobelínek známý také jako "Perdus Dans La Foret" podle obrazu malíře/malířky Wunsch. Patrně kryto rámem vlevo dole vetkané NF - výrobce firma Neyret Freres et Cie, St. Etienne, Francie. Počátek minulého století. Sbírkový kus.

51,5 x 32 (58,5 x 39) cm

1 200 Kč

Rámek na více místech poškozen.

Velký formát.

Nástěnný barometr BAROMÉTRE ANÉROIDE

a teploměr ve společné dřevěné schránce s bohatě vyřezávanou přední deskou - větvičky s listy, ve vrcholu hlava, po stranách těla ptáků. Ciferník papírový, teploměr bílý smalt, vzadu vyryté číslo 196 BOG, konec 19. století.

Výška 85 cm, maximální šířka cca 41 cm.

2 700 Kč

Sloupec rtuti v teploměru přerušen. Tento teploměr je zřejmě nepůvodní, namontovaný na rozbitý teploměr.

WEIMAR hodiny stolní, mechanické, bicí

dřevěná schránka na 4 nožkách, ciferník dřevěný, obdélníkový, stupnice označena paprskovitě rozmístěnými kovovými proužky nestejné délky. Natahování klíčkem zezadu po odšroubování krycího víčka. Cca 60 - 70. léta 20. století. Funkční. Klíček přiložen.

Výška včetně nožiček 21 cm, šířka 33 cm

600 Kč

Na ciferníku i vzadu na strojku je upravené "W" - logo firmy VEB Uhrenwerk Weimar, NDR. Styl Brusel.

Nástěnné hodiny KIENZLE, půlové bití

dřevěná schránka, 2 skleněné průzory - skla původní, horní vypouklé, dolní fasetované. Pérové, kyvadlo, natahování klíčkem, přiložen. Ciferník kovový s arabskými číslicemi a značením KIENZLE. Ciferník lehce poškozen. 30tá léta 20. století. Funkční.

Rozměry cca: výška 52 cm, šířka 29,5 cm, hloubka 11,5 cm

1 500 Kč

Halabala Jindřich

Konferenční stolek "Pavouk"

dřevěný, čtvercová deska se zaoblenými rohy, čtyři prohnuté nožky. Dle návrhu JINDŘICHA HALABALY. Na spodní straně desky neúplný papírový štítek - ČESKÝ NÁBYTEK / NÁRODNÍ PODNIK, padesátá léta 20. století.

Výška 64 cm, deska 64 x 64 cm

4 000 Kč

Talířový lustr INVA Litoměřice

kovová tyč a skleněný talíř nepravidelného zaobleného tvaru s geometrickým černo červeným dekorem ve stylu Brusel 58, tři žárovky. Data na štítku INVA LITOMĚŘICE nečitelná. Šedesátá léta minulého století.

Délka tyče 52 cm, talíř cca 50 x 59,5 cm

900 Kč

Neručíme za elektroinstalaci.

Kabelka - psaníčko

protlačovaná kůže hnědé barvy - imitace krokodýlí kůže, kovový rámeček, žluté kovové zapínání, podšívka textilní.

Výška 16,5 cm, délka 29 cm

800 Kč

Špacírka - vycházková hůl

bambusová, světle hnědá. Rukojeť kovová, stylizovaná ve tvaru hlavy psa, značená ALPACCA.

Délka 91 cm

4 000 Kč

Kitzberger Igor (*1963)

Plastika "Páv"

bronz na leštěném hnědo černém kamenném podstavci. Signatura vyrytá na kovové části.

Výška bez podstavce 14 cm, délka 23 cm, výška podstavce 2 cm

9 000 Kč

Kitzberger Igor

Sochař, umělecký kovář. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově, obor umělecký kovář, v letech 1984 - 1990 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u Jána Kulicha. Věnuje se figurálnímu a reliéfnímu sochařství. Je zastoupen v mnoha galeriích a soukromých sbírkách, především v zahraničí. Již od dob studií se zabýval postavou učitele národů Jana Ámose Komenského - sochy, sádrové modely i studie na papíře vystavil v roce 2008 na Helfštýně v rámci oslav 120 výročí Muzea Komenského v Přerově. Uměleckým kovářem je i otec Václav Kitzberger (nar. 1940), s nímž se účastnil setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýn.

(Nar. 24. 5. 1963 Nový Jičín)

Litoš Ermanuel (1912-?)

"Únos Evropy"

kovová kompozice a polyresin, nesignováno, práce EMANUELA LITOŠE, 70. léta 20. století. Drobná poškození povrchu na více místech.

Výška 25 cm, délka 30 cm

6 400 Kč

Přiloženo Osvědčení o původu originálu a prodejní list prodejny DÍLO.

Litoš Emanuel

Sochař, studoval na Lidové akademii v Praze. V roce 1988 se zúčastnil Salonu pražských výtvarných umělců '88.

(14.11.1912 Praha - ?)

Plastika "Jezevčík"

bronz, značeno WRX, počátek minulého století. Tato figurka byla původně pravděpodobně součástí většího celku - například hodin či kalamáře.

Výška cca 5 cm, délka cca 11,5 cm

2 500 Kč

Dveřní kování v historizujícím stylu

štíty, kliky, věšák, rámeček na kukátko a na jmenovku, původně z bytu pražského nájemního domu z přelomu 19/20. století. Lze vytvořit 7 sad (2x štít a 2 části kliky) + 1 částečnou pro vchodové dveře, několik kusů je navíc.

VĚŠÁK 26,5 cm, š-3,8 cm,

ŠTÍT:

10x větší cca 30 x 4 cm,

5x menší cca 26,4 x 4 cm,

rámeček na KUKÁTKO 12,7 x 13,4 cm,

rámeček na JMENOVKU 12,3 x 13 cm

6 400 Kč

Většina štítů má klíčovou dírku s krytkou. Jeden štít pro vchodové dveře je rozlomený. Klik je celkem 8 (16 částí + jedna polovina navíc). Rozteče jsou různé. Kliky mají několik velikostí. Celkem 37 individuálních kusů - včetně rozlomeného štítu a částí klik, část jedné kliky poškozená. Doporučujeme konzultaci se zámečníkem či truhlářem.

Stolní lampičky ve tvaru srdce

těla lampiček bílý kov, stínítka skleněná v barvě slonové kosti, zdobená stříbrnými a oranžovými linkami, první polovina minulého století.

Výška 23 cm, stínítko: výška 16 cm, šířka 16 cm, hloubka 10 cm

5 600 Kč

Nutná nová elektroinstalace.

"Celodřevěné lyže s bambusovými holemi"

historický komplet. Kovové hrany, u vázání kovové čelisti, kovová péra, kožené řemínky, hole s koženými poutky, talíře hliníkové kroužky a kožené řemínky.

Délka lyží 170 cm, délka holí 150 cm

2 200 Kč

Kovové hrany a jedno z vázání zrezivělé, v daném stavu spíše dekorace. Po renovaci by bylo možné i použití. Koncem ledna proběhl v Beskydech 11. ročník Mezinárodního mistrovství ČR v historickém lyžování.

Třídílná kniha "PLATEN - DIE NEUE HEILMETHODE" - Nové léčebné metody

učebnice v němčině, autor M. Platen, vydání Berlín, Lipsko, Vídeň, Stuttgart, vydavatel Verlagshaus Bong & Co. Vazby 1. a 2. dílu používáním částečně poškozeny, menší poškození jsou i u rozkládacích modelů, celkově však dobrý stav.

900 Kč

Učebnice v nádherných secesních vazbách. Uvnitř téměř 500 ilustrací vytištěných přímo v textu, téměř 40 barevných tabulí a 10 rozkládacích barevných modelů lidského těla, respektive jednotlivých orgánů. Rok 1911 je vytištěn v titulní straně jiného vydání téže učebnice u stejného vydavatele.

1. díl 1007 stran + rozkládací model a popis,

2. díl 1951 stran + několik reklamních stran (částečně uvolněných z vazby) + rozkládací model a popis, dodatky,

3. díl celkem 888 stran + dodatky a popis

Weil Gustav - Wettel - Sehultz Fernand

Dvě knihy "Tisíc a jedna noc" v německém jazyce

arabské povídky, první a druhý svazek. Poprvé a v plném znění překlad Gustav Weil, v titulu uvedeno dvacet barevných a osmdesát černobílých ilustrací od Fernanda Sehultz-Wettela. Vydal Ludwig Fulda, vydavatelství NEUFELD & HENIUS v roce 1913.

Každá cca 27 x 22 x 4,5 cm

500 Kč

Vazba plátěná, s ozdobnou vyzlacenou ražbou zejména na hřbetu, roztřepené rohy knih.
SVAZEK I. 398 stran + 2 strany obsah, 5 barevných a 20 černobílých ilustrací. Několik listů (str. 23-26) uvolněných, list 199 špatně vevázaný a natržený.
SVAZEK II. 398 stran + 2 strany obsah, 5 barevných a 20 černobílých ilustrací. Jeden list s černobílou ilustrací k příběhu Geschichte der zehn Veziere (str. 206) je uvolněný a na jednom okraji mimo ilustraci natržený.