135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Jídelní servis pro 12 osob

porcelán bílý, okolo okraje ozdobný zlatý pás s černými konturami květů a lístků. Empírové provedení, značeno FRAUREUTH. Oklep na jednom plytkém a jednom hlubokém talíři.

V souhrnu:

3x polévková mísa,

2x omáčník,

7x mísa předkládací – čtvercová, kruhová, oválná,

58x talíř – hluboký, plytký, dezertní

8 000 Kč

U tří polévkových mís jsou nádherná geometrická ucha a úchopy na víku ve tvaru zlacených šišek.

ROZPIS

1x mísa s víkem, výška 28 cm, šířka cca 33 cm,

2x mísa s víkem, výška 20,5 cm, šířka 37,5 cm,

2x omáčník, výška 15,5 cm, šířka cca 25 cm,

1x mísa čtvercová, 28,5 x 28,5 cm,

2x talíř servírovací kruhový, průměr 24,5 cm,

1x talíř servírovací oválný, 46 x 31 cm,

1x talíř servírovací oválný, 35,5 x 23,5 cm,

2x talíř servírovací oválný, 31 x 20 cm,

12x talíř hluboký, průměr 24,5 cm,

23x talíř plytký, průměr 24,5 cm,

12x talíř dezertní, průměr 19,5 cm,

11x talíř koláčový, průměr 15,5 cm

Šestiosobní mocca souprava s tácem

porcelán bílý, glazovaný, na každém kousku zlatý pás zdobený ornamentem zlatých kvítků a lístků na černém podkladě. Značeno ROSENTHAL SELB BAVARIA BALMORAL. Provedení ve stylu ART DECO. Víčko konvice z jiné série.

1x oválný tác s tvarovanými úchopy, délka 49,5 cm, šířka 34,5 cm,

1x konvička s víkem, výška 16 cm,

1x cukřenka s víkem, výška 8,5 cm,

6x šálek, výška 6,5 cm,

6x podšálek

4 600 Kč

Typ BALMORAL byl u firmy ROSENTHAL zaveden do výroby v roce 1916 (dle publikace Rosenthal od Dietera Strusse). Nabízená souprava byla vyrobena později.

Jídelní souprava šestiosobní

porcelán bílý, dekor růží, okolo okrajů zlacený ornamentální pás, tvarovaná ucha silně zlacená. Zelená značka MZ ALTROHLAU CMR / made in Czechoslovakia, zlatě Karlovy Vary. Stará Role okolo 1920.

V souhrnu:

terina, omáčník, slánka, 4x mísa, 17x talíř, celkem 24 ks.

1 600 Kč

ROZPIS

1x terina s víkem, délka 34 cm, výška 22 cm,

1x omáčník, délka 22 cm, výška 11,5 cm,

1x mísa salátová, průměr 27,5 cm,

1x mísa čtvercová, 32 x 32 cm,

1x mísa oválná, délka 37 cm,

1x mísa kruhová, 30,5 cm,

1x slánka, délka 15,5 cm, výška, 7,8 cm,

5x hluboký talíř, průměr 25,5 cm,

6x plytký talíř, průměr 25 cm,

6x dezertní talíř, průměr 20 cm

Dezertní souprava dvanáctiosobní

porcelán bílý, pás plastického dekoru ovoce při okraji, uprostřed barevný podglazurní tisk s motivem ovoce. Značeno ROSENTHAL SELB BAVARIA MARIA a Modell von Ph. Rosenthal, značka pro rok 1930.

1x mísa na ovoce, průměr 26 cm, výška 10 cm,

12x talířek, průměr 19,5 cm

1 800 Kč

Typ MARIA byl u firmy ROSENTHAL zaveden do výroby v roce 1914 (dle publikace Rosenthal od Dietera Strusse).

Talíř velký

porcelán bílý s kobaltovou glazurou, na okraji zlatá linka. V medailonech jsou ručně malované barevné květy. Značeno modře MÍŠEŇ.

Průměr 29,5 cm

3 800 Kč

Velký talíř ROSENTHAL CHIPPENDALE

porcelán bílý, typický tvarovaný okraj. Uprostřed na kobaltové glazuře bílý rostlinný ornament, okolo široký pás zlatého ornamentu. Tištěná zelená značka s růžemi, Germany a tištěné červené R s korunou.

Průměr 33 cm

1 800 Kč

Sada 6ti šálků s podšálky

porcelán bílý, hrníčky vně a talířky shora zlacené. Značeno symbolem lokte EPIAG MADE IN CZECHOSLOVAKIA, nebo LOUČKY CARLSBAD made in Czechoslovakia MODEL WINDSOR, nebo korunou nad RGK Czechoslovakia, značky po roce 1945.

Výška šálku 6 cm, průměr podšálku 11,5 cm

550 Kč

RGK - Rudolf Grünlas Kämpf - navázání na historickou značku porcelánky Rudolfa Kämpfa v Loučkách.

Sada 6-ti šálků s podšálky

porcelán bílý, šálky uvnitř vyzlacené, vně a na podšálcích shora glazura modrá, zelená, žlutá, šedá, fialová nebo růžová, dále dekorace pásy zlatého ornamentu. Značeno WINDSOR LOUČKY CARLSBAD CZECHOSLOVAKIA.

Výška šálku 5,5 cm, průměr podšálku 11,5 cm

550 Kč

Speciální značka používaná po roce 1945.

Souprava kávová

porcelán bílý, hladké válcovité tvary nahoře lehce rozevřené, při okrajích zlaté proužky. Značeno ROSENTHAL Germany, šedesátá léta minulého století.

6x šálek, výška cca 8 cm,

6x podšálek,

1x cukřenka s víkem, výška 8 cm,

1x mléčenka, výška 7 cm.

1 800 Kč

Jubilejní talíř "T. G. Masaryk 1850 - 1930"

porcelán bíle glazovaný, uprostřed portrét T. G. Masaryka, okolo zlatý stylizovaný rostlinný dekor. Vespod tištěné značky "SVEP Zák. chráněno" a EPIAG ROYAL CZECHOSLOVAKIA, Stará Role. Vydáno k 80tinám prezidenta TGM.

Průměr 24,5 cm

500 Kč

Menší varianta.

Velká plastika "Dva lovečtí psi"

porcelán barevně glazovaný, na podstavci. Tištěná značka ROYAL DUX Made in Czechoslovakia a vtlačená čísla 303/2 87. Značka pro výrobu v 60 - 70tých letech 20. století.

Výška 27 cm, délka 40, šířka 21,5 cm

800 Kč

Plastika "Ležící koloušek"

porcelán bíle glazovaný. Tištěná značka ROYAL DUX made in Czechoslovakia, vtlačeně číslo modelu 812. Šedesátá - sedmdesátá léta 20. století.

Výška 15 cm, délka 20 cm

1 500 Kč

Plastika "Kočka Precla - Brezelkatze"

keramika černě glazovaná, bílý podstavec, černý dřevěný ocásek. Modrá tištěná značka - symbol letícího čmeláka uvnitř "V" z let 1958-1959. Firma GOEBEL, OESLAU u Coburku, Bavorsko.

Výška bez ocásku 10,5 cm s ocáskem 20,5 cm, délka bez ocásku 10 cm, s ocáskem 28 cm

1 000 Kč

Kočka byla navržena jako stojánek na preclíky.

Plastika "Veselý dráček"

keramika glazovaná jasně červenou barvou, nesignováno. Značeno vespod vtlačeně KERAMIA MADE IN CZECHOSLOVKIA, čísly 44 1523 a papírovým štítkem KRAVSKO Made in Czechoslovakia 70. léta minulého století.

Výška 21,5 cm, šířka 20 cm

1 800 Kč

Plastika "Tanečnice v zelené toaletě"

keramika glazovaná, zeleně tištěná značka s H a kočkou v domečku, vtlačeně 116. KATZHÜTTE, porcelánka HERTWIG & Co., Německo, Duryňsko (Thüringia). Značka z let 1914-1945. Provedení ve stylu ART DECO. Zespodu vlasová prasklina.

Výška 31 cm

800 Kč

Hlavica Emil (1887-1952)

Plastika "Chlapeček se žabičkou"

keramika bíle glazovaná, na plintě signovaná EMIL HLAVICA B, vtlačená značka PEXIDER LETOVICE, druhá čtvrtina 20. století. Drobný téměř neznatelný oklep na čupřině.

Výška 23,5 cm

700 Kč

František PEXIDER (3.10.1871 Protivín - 27.8.1950 Svitavy) zavedl vlastní výrobu keramiky v Letovicích v roce 1925.

V roce 1948 byl podnik zestátněn.

Hlavica Emil

Sochař, řezbář, malíř a grafik, studoval na pražské akademii u prof. Myslbeka, byl nejmilejším žákem Hanuše Schwaigera. Po absolutoriu spolupracoval s Myslbekem, byl asistentem kreslení na technice v Brně. Portrétoval Masaryka, Engliše, Hodače, Kvapila a další, pověstné jsou zejména jeho práce z Valašska. Byl významnou osobností v Brně, v roce 1911 obdržel stříbrnou medaili v Barceloně.

(28.4.1887 Vsetín - 7.4.1952 Brno)

Kutálek Jan (1917-1987)

Nástěnný kachel - domovní znamení

pálená hlína barevně glazovaná, plasticky zdobená motivem erbu se zkříženými meči a zlomeným stonkem růže, neznačeno. Netypická práce JANA KUTÁLKA, která byla vyrobena patrně na zakázku.

27,5 x 27,5 cm

2 000 Kč

Kutálek Jan

Keramik, sochař, kreslíř, studoval soukromě malířství u R. Vejrycha a sochařství na AVU Praha u Karla Pokorného, zastoupen ve sbírkách Historického muzea - Tyršovo muzeum tělesné výchovy a sportu Praha, v Galerii hlavního města Prahy, Národní galerii, GVU v Chebu a jinde, řada výstav.

(20.7.1917 Praha - 28.5.1987 Praha)

Nástěnný kachel - rondel "Dva stromy"

keramika barevně glazovaná, signováno vpravo dole monogramem - neurčeno, druhá polovina 20. století.

Průměr 31 cm

1 500 Kč

Nástěnný kachel "Milenci"

keramika barevně glazovaná, nesignováno, vzadu špatně čitelná vtlačená značka, druhá polovina 20. století.

21 x 15 x 2 cm

900 Kč

monogramista AR

Kachel závěsný

keramika s dekorem abstraktního pojetí kosmické ženy, značeno vpravo dole monogramem AR, nedatováno.

39,5 x 42 cm

1 000 Kč