061-080 www.aukcnidum.cz

 135. AUKCE OSTRAVA - 5.2.2023___NEDĚLE__11 hod

Schmid Jan (*1936)

sklo ručně lisované, čiré, modré. Návrh Jan Schmid, v.č. 1032, Československé sklárny, n.p. ROSICE, 1961.

Výška 15 cm

500 Kč

Publikováno In: Hledání rovnováhy, Petr Nový, str.203

Kulovitá vázička

sklo čiré, v barvě světlé až syté rosalinové, se zatavenou hustou sítí malých vzduchových bublinek.

Výška 14 cm

600 Kč

Váza dvoupolohová

sklo čiré, modré, druhá polovina minulého století. Neznatelné oklepy při širším okraji.

Výška 22 cm

700 Kč

sklo hutní, čiré, tyrkysové, druhá polovina minulého století.

Výška 21,5 cm

700 Kč

Váza se skleněnými nálepy

sklo hutní, zelenožluté, druhá polovina minulého století.

Výška 24 cm

600 Kč

Vízner František (1936-2011)

Váza "Bludiště"

sklo čiré, bezbarvé, hutně tvarované, autor návrhu FRANTIŠEK VÍZNER, číslo vzoru 20082, 1965, HEŘMANOVA HUŤ.

Výška 20 cm

1 000 Kč

Vízner František

Sklářský výtvarník a akademický sochař, designér. Studoval u Stanislava Libenského v Ateliéru tavené skleněné plastiky a mozaiky na Průmyslové škole sklářské v Železném Brodě, na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru skla, glyptiky a užité plastiky u Karla Štipla, Václava Plátka a kresbu u Jana Baucha. Člen Klubu výtvarných umělců Horácka. Od roku 1967 působil ve sklárně ve Škrdlovicích na Žďársku. Mnoho jeho známých artefaktů je spojeno s výrobou v této sklárně. Od roku 1977 pracoval ve vlastním ateliéru ve Žďáru nad Sázavou. Zastoupen v řadě galerií doma i v zahraničí, mimo jiné v Horáckém muzeu v oddělení sklářských výrobků dokumentujících výrobu škrdlovické sklárny. Dlouhá řada výstav a široký výčet literatury se vztahuje k tomuto umělci, světově uznávaném sklářském výtvarníkovi.

(9.3.1936 Praha - 1.7.2011 Brno)

Inwald Josef

Velká váza "Stromy"

sklo bezbarvé, matované, série Barolac, návrh a výroba J. Inwald, Čechy, 1935-37.

Výška 26 cm, průměr při horním okraji 20 cm

1 900 Kč

Váza "Čtverce jedním tahem"

sklo čiré, bezbarvé, mohutné, zdobené bohatým brusem, v centrálním medailonu motiv hlavolamu "čtverce jedním tahem".

Výška 31,5 cm

2 200 Kč

Párové kruhové tácy - dortové

sklo světle hnědé, lité, zespod matované, reliéfně jemně žlábkované, druhá polovina minulého století. Vyvolávací cena za oba kusy.

Průměr každého 36 cm

600 Kč

Pečený František (1920-1977)

Tři trojúhelníkové mističky

sklo hutní, v barvě kouřové, medové a tyrkysové. Návrh FRANTIŠEK PEČENÝ, číslo návrhu 19986/28, z roku 1955, HEŘMANOVA HUŤ. Drobné, téměř neznatelné oklepy. Vyvolávací cena za všechny tři kusy.

Rozměry každé: výška 2,8 cm, 14 x 14 x 14 cm

300 Kč

Pečený František

Malíř, sklářský designer, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a na UMPRUM v Praze u Josefa Nováka a Františka Kysely. Věnoval se malbě a sklářskému designu - návrhy tvarů na hutnické sklo.

(8.7.1920 Bratřejov, Zlín - 1977 Heřmanova Huť, Plzeň-sever)

Váza černá

sklo hyalitové, dekor stříbrný geometrický motiv, místy částečně setřelý, ve spodní polovině sklo matné, v horní lesklé. Počátek 20. století.

Výška 27 cm

1 200 Kč

Šestiosobní likérová souprava

sklo čiré, bezbarvé. Pláště vertikálně zdobeny bílými a zlatými kroužky, na karafě dva, na číškách po jednom pásu "zlaté mřížky". Číšky na stopce s kruhovou patkou. První polovina 20. století.

1x karafa se zátkou, výška 22cm,

6x číška, výška 6 cm, průměr 6,5 cm

2 500 Kč

Sada 6 ks grogovek na kruhových patkách

sklo ručně lisované, čiré, bezbarvé, po obvodu plastická stuha se třemi smyčkami a zlacením, na horním okraji široký zlatý pás. Krátká noha hraněná, patka vyvýšená. Po roce 1900, C. Stölzle's Söhne, Vídeň - sklárna Chlum u Třeboně. Zlato místy setřené.

Výška každé 14 cm

1 200 Kč

Publikováno In. Hledání rovnováhy, Petr Nový, Jaroslav Polanecký a Dagmar Havlíčková, str. 164.

Džbán a pět sklenic

sklo čiré, modré, foukané do formy, pravděpodobně produkce sklárny Floriánova huť, konec 20. století.

Výška džbánu 17,5 cm, 5x sklenice výška 10,5 cm

600 Kč

Džbán a šest sklenic s mysliveckým motivem

sklo čiré, bezbarvé, zdobené bohatým brusem - na džbánu jelen v lese, na třech skleničkách pes a na třech srnec, doplněno zlatými linkami. Kolem poloviny minulého století.

Džbán výška 20,5 cm, skleničky výška 11 cm

1 400 Kč

Souprava na bowli devítiosobní

sklo čiré, bezbarvé, zdobené ruční malbou stylizovaných lučních květů, při okraji červená linka, první polovina minulého století.

1x nádoba na bowli, výška 25 cm, průměr cca 23 cm,

1x naběračka, délka 29 cm,

9x pohárek, výška 7 cm.

1 900 Kč

Karafa s kulovitou zátkou

sklo čiré, bezbarvé, zdobené jemnou bílou linkou, značeno černým ručně psaným číslem 4.

Výška 21 cm

900 Kč

Mísa a šest misek ve tvaru kapky

sklo čiré, bezbarvé, s jemným nádechem světle zeleno žluté barvy, vně plastické půlčočky. Druhá polovina minulého století.

1x velká mísa 3 x 23 x 15 cm,

6x miska 14,5 x 10 cm

900 Kč

sklo čiré, světle hnědě tónované, masivní, lité do formy, druhá polovina minulého století.

Výška 20,5 cm

1 000 Kč

Hofmaisterová Jana

Váza velká, nepravidelného tvaru

sklo čiré, bezbarvé, pravděpodobně lité do formy. Autorka HOFMAISTEROVÁ JANA, sklárna MSTÍŠOV, kolekce OLOVO z roku 1961.

Výška 25,5 cm

1 500 Kč

Publikováno in: GLASS REVUE č.6 z roku 1963.