241-260 www.aukcnidum.cz

251   251 253 254 255

"Žena se zlatým náhrdelníkem"

pastel, signováno vlevo dole, neurčeno, datováno 1829, skvěle zpracovaný portrét. Rámováno v úzké liště.

52 x 41,5 (54,5 x 44) cm

9 400 Kč

TOP 241-260

"Dívka ve večerní toaletě"

olej na lepence, signováno vlevo dole, neurčeno, datováno 1929. Rám vyžaduje restaurování.

30 x 22 (38 x 30) cm

4 500 Kč

TOP 241-260

Querfurt August (1696-1761)

"Voják s běloušem"

olej na dřevěné desce, nedatováno, vzadu jméno malíře A. QUERFURT. Jde patrně o Augusta Querfurta. Obraz vyžaduje restaurování

24 x 17,5 (35 x 28,5) cm

9 000 Kč

Querfurt August

Základy malířské tvorby získal od svého otce Tobiase Querfurta, knížecího dvorního malíře. Maloval především bitevní scény. Pro císařovnu Marii Terezii namaloval cyklus osmi obrazů zachycujících události z války o rakouské dědictví, obrazy se nacházejí ve Vojenském historickém muzeu ve Vídni (Heeresgeschichtliches Museum). Uváděn ve světových katalozích.

(1696 Wolfenbüttel, Dolní Sasko - 1761 Vídeň, Rakousko)

TOP 241-260

Sýkora

"Jezdci na koních"

olej na plátně, signováno vpravo dole SÝKORA. Nový profilovaný rám z mořeného dřeva.

29 x 38 (50 x 59) cm

6 400 Kč

TOP 241-260

Matušek Jaroslav (XX. Století)

"V záplavě květin"

olej na plátně lepeném na tvrzené lepence, signováno vpravo dole J. MATUŠEK, nedatováno.

57 x 54 (63 x 60) cm

3 500 Kč

Matušek Jaroslav

Ostravský malíř.

TOP 241-260

"Kytice zahradních květin ve džbáně"

olej na plátně, signatura částečně pod rámem, datováno 1955, kvalitní reprezentativní celek.

64 x 54 (78 x 68,5) cm

3 600 Kč

TOP 241-260

Otipka Jindřich (1921-1986)

"Zátiší s jablky, hruškami, citronem a džbánem"

olej na malířské lepence, signováno vlevo nahoře J. OTIPKA, nedatováno.

30 x 56,5 (37 x 63,5) cm

1 900 Kč

Otipka Jindřich

(3.4.1921 Neplachovice - 8.4.1986 Ostrava)

TOP 241-260

Dobeš Josef (1898-1974)

"Zátiší s ovocem"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vlevo dole DOBEŠ, nedatováno. Rámováno, v paspartě, pod sklem.

23 x 44 (45,5 x 65) cm

2 600 Kč

Dobeš Josef

Malíř, ilustrátor, malířství studoval soukromě. Byl vězněn spolu s Josefem Čapkem v Oranienburgu, kde namaloval jeho poslední portrét. Výrazný malíř regionu, zastoupen ve sbírkách GVU Ostrava.

(23. 5. 1898 Polanka nad Odrou, okr. Nový Jičín - 3. 1. 1974 Ostrava)

TOP 241-260

Snížek Jindřich (1891-1963)

"Rozkvetlá jarní zahrada"

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole J. SNÍŽEK, nedatováno. Zdobný rám francouzského typu, zaskleno.

29 x 22 (41 x 34) cm

2 600 Kč

Snížek Jindřich

Raul Gordon

Malíř, učitel v Posázaví, později spisovatel z povolání, novinář. Malířství studoval soukromě u Ludvíka Vacátka a v kreslířském kurzu profesora Kysely. Napsal asi 30 knih, používal pseudonym Raoul Gordon. Působil v Praze Podolí.

(10.6.1891 Poděbrady - 10.6.1963 Praha)

TOP 241-260

Galia František (1897-?)

"Stromořadí"

olej na plátně, signováno vpravo dole F GALIA, nedatováno. Rámováno

45,5 x 60 (56,5 x 71) cm

3 600 Kč

Galia František

https://turista.pribor.eu/mesto/osobnosti/galia-frantisek/

Malíř, krajinář. Maloval krajinu Příbora a okolí, Hukvald, Štramberka. Od r. 1926 vystavoval v Příboře, na Hukvaldech a ve Frenštátě pod Radhoštěm.

(28. 5. 1897 Příbor - ?)

TOP 241-260

Wierer Alois (1878-1963)

"Beseda u kašny ve starém městě"

olej na lepence, signováno vlevo dole monogramem AW (WIERER ALOIS), kolem roku 1900, scéna patrně z Vídně. Krycí barva rámu poškozená, vyžaduje zrestaurování.

34 x 35 (39,5 x 40,5) cm

5 800 Kč

Z pečlivě vybírané soukromé komorní sbírky ze Severní Moravy.

Wierer Alois

Grafik, malíř, studium na pražské akademii u Franze Thieleho, skvělý malíř biedermeierovských obrázků ze staré Prahy a jejích zákoutí, pracoval dlouho v Mnichově, spolupracovník mnichovského časopisu Jugend, žil a maloval též v USA, zastoupen v Národní Galerii.

(2.1.1878 Praha - + 1963)

TOP 241-260

Koudelka J.

"Výlov rybníka"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole J. KOUDELKA, nedatováno.

48,5 x 59,5 (62,5 x 73,5) cm

5 400 Kč

Podle majitele se jedná o obraz Josefa Koudelky. Pro Josefa Koudelku (1877-1960) netypická práce.

Koudelka Josef

Malíř, absolvent pražské akademie u Pirnera, Brožíka a Schwaigera, studijní pobyty v Lublani a Itálii, po návratu pracoval převážně na Horňácku spolu s Františkem Uprkou. Člen SVU Mánes, řada výstav a zastoupení v galeriích, včetně galerie Národní. Vedle Úprky a Frolky patřil k předním folklórním malířům, byl rovněž jeden z nejprodávanějších malířů motivů ze Slovácka již za svého života.

(4.2.1877 Klobouky u Brna - 28.10.1960 Praha)

TOP 241-260

Müller Leopold Carl (1834-1892)

"Portrét mladého muže s knírem"

olej na plátně, signováno vpravo dole LEOP. C. MÜLLER, vzadu na blind rámu rukou psané jméno autora a další nepřečtené jméno. Ozdobný rám v minulosti opravovaný.

37 x 30 (54 x 44,5) cm

19 000 Kč

Müller Leopold Carl

Rakouský malíř, pedagog, studoval na Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění) ve Vídni, kde byl od roku 1878 profesorem a později krátce rektorem. Absolvoval studijní pobyty v Uhrách a Itálii, působil jako grafik ve Francii, několikrát navštívil Egypt. Mezi jeho nejznámější díla patří Trh v Káhiře z roku 1878. Je uváděn ve světových katalozích, průměrná cena jeho obrazu se pohybuje přes 600.000 Kč. V roce 1993 byl jeho obraz "Campement arabe" 74x121 prodán za 385.000 francouzských franků.

(9.10.1834 Drážďany - 4.8.1892 Vídeň)

TOP 241-260

Nováček V.

"Poutnice"

olej na kartonu, pod věnováním p. faráři Doležalovi podepsán V. NOVÁČEK. Na rubu poškozená malba signovaná W. Nováček, minulé století. Rámováno.

32,5 x 52 (41 x 61) cm

7 600 Kč

TOP 241-260

Procházka Oldřich (1903-1961)

"Hornatá krajina v zimě"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole OLD. PROCHÁZKA, datováno 1936. Vzadu dedikace k vánocům 1975.

48 x 64,5 (60 x 76) cm

1 800 Kč

TOP 241-260

Hegenbart

"Parní lokomotiva v zimě"

olej na plátně, signováno vpravo dole HEGENBART, nedatováno. Rámováno.

30,5 x 47 (45 x 55,5) cm

3 000 Kč

Typově třicátá léta 20. století. Kvalitní sbírkový obraz pro sběratele a fanouška železnic. Pro Fritze Hegenbarta (1864-1943) netypický námět.

Hegenbart Fritz

Malíř, sochař, grafik. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a na akademii v Mnichově u profesora Johanna Franka Kirchbacha. Působil v Mnichově.

(1864 Salzburg - 1943 Bayrisch-Gmein)

TOP 241-260

Pajasová Miroslava (1949-)

"Olivový háj v Dalmácii"

olej na plátně, signováno vpravo dole PAJASOVÁ, datováno 1985, vzadu štítek Díla a razítko ČFVU.

55 x 75 (61 x 81) cm

2 200 Kč

Pajasová Miroslava

Grafička, malířka, textilní výtvarnice. Studovala na SUPŠ Brno u Jiřího Coufala, Jana Najmra, Emanuela Ranného. Výstavy Ostrava, Praha, Brno. Oborem její činnosti je malba a tvorba art protis.

(Nar. 21. 7. 1949 Ostrava)

TOP 241-260

Grus Jaroslav (1891-1983)

"Na vesnici"

pastel, kvaš a tempera, signováno vpravo dole J. GRUS, datováno vlevo dole 1979, kvalitní adjustace v paspartě, zaskleno, rámováno.

Ve výřezu 29 x 43 (60 x 72) cm

6 200 Kč

Grus Jaroslav

(13.8.1891 Pardubice - 13.10.1983 Praha)

TOP 241-260

Istler Josef (1919-2000)

"Krajina s vodou"

kresba tuší lavírovaná akvarelem, signováno vpravo dole ISTLER, datace nenalezena, druhá polovina minulého století, paspartováno, rámováno.

Ve výřezu 27 x 39,5 (40,5 x 53)cm

7 600 Kč

Istler Josef

Malíř, kreslíř a grafik, věnoval se rovněž keramice, fotografii, ilustraci a bibliofilii, studium na Korčule v Jugoslávii u Höfnera, významný malíř 20. století, člen Skupiny RA, SVU Mánes, Cobra, dlouhý výčet výstav individuelních i kolektivních, doma i ve světě, zastoupen v Národní galerii Praha, National Galery of Art - Washington, Tate Galery - Londýn, Centre G. Pompidou - Paříž, v galeriích v Dánsku, Amsterodamu, Bochumi, Berlíně, Mnichově, Stockholmu, Ženevě, jeden z nejvýznamnějších českých umělců 20. století, patří mezi četné představitele evropského surrealismu a informelu.

(13.11.1919 Praha - 19.6.2000 Praha)

TOP 241-260

Pražák Čeněk (1914-1996)

"Ulička lásky"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole Č. P. (Čeněk PRAŽÁK), datováno 1948, vedle signatury rukou psaný název díla.

25 x 30 (32,5 x 39) cm

14 000 Kč

Práce srovnatelná s obdobnými pracemi světové třídy.

Pražák Čeněk

Malíř, grafik, ilustrátor, sochař, architekt, fotograf, esejista, studoval u profesora L. Bradáče a F. Tichého. Od roku 1969 působil ve Švýcarsku. Zastoupen v soukromých sbírkách i galeriích v Praze, Brně, Olomouci, Chebu, Ostravě, Lounech, Hradci Králové, Pardubicích, v Kunstmuseum Basel, Švýcarsko, Neue Galerie der Stadt Linz, Rakousko a dalších.

(20. 2. 1914 Praha - 18. 10. 1996 Dittingen, Švýcarsko)

TOP 241-260