221-240 www.aukcnidum.cz

Sada sklenic na vysoké noze s patkou

kupa sklo hnědočervené barvy, melírované. 4 sklenice, u každé jiný tvar kupy. U jedné sklenice netradičně rozvětvená noha zhotovená z několika ohýbaných skleněných tyčinek.

Rozměry postupně:

- výška 29,5 cm, průměr 9 cm,

- výška 29 cm, průměr 9 cm

- výška 24,5 cm, průměr 10 cm,

- výška 24 cm, průměr 10,5 cm

2 100 Kč

Pohár na vysoké noze s víkem

sklo řezané a lepené, v barvě fialové, červené a bílé. Všechny části poháru - tělo, víko, úchop, noha, dvojte patka mají tvar jehlanů a hranolů s průřezy trojúhelníka nebo šestiúhelníka.

Výška 24,5 cm

1 800 Kč

Pochází z rozsáhlé sbírky současného umění bývalé galeristky ze Severní Moravy.

Váza zvonkovitého tvaru, s kruhovou patkou

sklo čiré, bezbarvé, fasetované, zdobené brusem dívky připoutané ke kmenu. Značeno rytým U.S.B., zkratka pro Umělecké sklo Brno. První polovina minulého století. Při horním okraji oklep. Na vnitřní stěně vázy, přibližně v polovině motivu, viditelné rýhy.

Výška 35 cm

3 500 Kč

Vysoká váza ve tvaru kapky

sklo spirálovitě stáčené, indigové modré, přejímané bezbarvým, matovaným. Zúžené hrdlo, horní okraj nepravidelný. Druhá polovina minulého století.

Výška 44 cm

1 500 Kč

Váza s barevnou spirálou

kombinace skla žlutého a indigově modrého, hutně zpracovaného. Doutníkový tvar, na kruhové patce papírová nálepka CZECH REPUBLIC, konec minulého století.

Výška 35 cm

1 500 Kč

Nástolec s barevnou spirálou

kombinace skla žlutého a indigově modrého, hutně zpracovaného, modrá kruhová patka. Čechy, konec minulého století.

Výška 10 cm, průměr 19,5 cm

900 Kč

Vízner František (1936-2011)

Miska

sklo čiré, bezbarvé a zelenkavé, hutně zpracované. FRANTIŠEK VÍZNER, č. 6826/13, návrh z roku 1968, sklárna Škrdlovice.

Výška 8 cm

900 Kč

Vízner František

(9.3.1936 Praha - 1.7.2011 Brno)

Vízner František (1936-2011)

Masivní skleněná váza

sklo hutně tvarované, lehce barevně tónované, odstín namodralé - nazelenalé barvy, se zatavenými vzduchovými bublinami. FRANTIŠEK VÍZNER, číslo vzoru 6825/17, návrh z roku 1968, sklárna Škrdlovice.

Výška 18 cm

1 900 Kč

Vízner František

Šuhájek Jiří (1943-)

sklo hutně tvarované, kobaltově modré, přejímané opálem s kysličníky kovů, zatavená skleněná nit. Kulovitý tvar. Návrh JIŘÍ ŠUHÁJEK, Crystalex, huť Flóra, Nový Bor, 1979.

Výška 19,5 cm

2 500 Kč

Šuhájek Jiří

Sklářský výtvarník, designér, malíř, kreslíř, pedagog, studoval malbu na skle na Střední průmyslové škole v Kamenickém Šenově, dále u profesorů S. Libenského a J. Nováka na VŠUP v Praze, absolvoval studijní pobyt na Royal College of Art v Londýně, stáž ve sklárnách v Itálii, na Rietveld Academy v Amsterodamu a na College of Applied Arts v Edinburghu, zastoupen ve sbírkách UPM v Praze, MG v Brně, Severočeského muzea v Liberci, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, The Corning Museum o Glass (USA), Victoria & Albert Museum Londýn, Foste-White Gallery v Seattlu a Washingtonu (USA) a v řadě dalších, řada výstav a ocenění.

(nar. 14.4.1943 Pardubice)

Beránek Jan (1933-)

sklo hutní, čiré, bezbarvé, se zatavenými vzduchovými bublinami, tvar válcovitý. Návrh JAN BERÁNEK, číslo vzoru 8044/18, sklárna Škrdlovice.

Výška 18 cm

1 900 Kč

Publikováno In. Beránek & Škrdlovice, Legends of Czech Glass, Robert Bevan-Jones, Jindřich Pařík, str. 100

Beránek Jan

Sklář, vyučil se u svého otce Emanuela Beránka ve sklářské huti ve Škrdlovicích, kde také pracoval až do roku 1987, dále studoval SUPŠ sklářskou v Novém Boru u Stanislava Libenského, v roce 1968 získal titul mistr uměleckého řemesla.

(nar. 20.11.1933 Polevsko, Česká Lípa)

Svoboda Jaroslav (1938-)

foukané topasové sklo, po obvodu nepravidelný prstenec vytvořený rozfouknutým barevným nálepem. Návrh JAROSLAV SVOBODA z roku 1973, sklárna Škrdlovice.

Výška 22 cm

1 500 Kč

Publikováno In.: Jaroslav Svoboda, Sklo/Glas/Verre/Glass, Antonín Langhamer, Akademické nakladatelství Cerm, Brno, 2008, str. 76, obr. 65

Svoboda Jaroslav

Sklářský výtvarník, sochař, pedagog, studoval u B. Nováka, B. Medka, S. Libenského a J. Brychty na Uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, pracoval v ateliéru broušeného skla Uměleckých řemesel v Praze, vedl sklářskou huť ve Škrdlovicích, od 1990 samostatný sklářský výtvarník ve vlastní huti v Karlově u Škrdlovic, řada výstav a realizací, široký výčet literatury.

(nar. 9.2.1938 Sokoleč, okres Nymburk)

Svoboda Jaroslav

Miska - žardiniéra

Výška 9 cm, průměr 14 cm

1 200 Kč

Svoboda Jaroslav

Váza úzká, válcovitá

sklo čiré, bezbarvé, s hnědou lazurou, zdobené broušenými čočkami, Čechy. Mohlo by se jednat o produkci sklárny Poděbrady, druhá polovina minulého století. Drobná výrobní vada, nepatrné oklepy při horním okraji.

Výška 40 cm

1 200 Kč

Svícen

sklo čiré, bezbarvé, lité do formy. Kvadratický tvar, zatavené bublinky. Sklárna Škrdlovice, druhá polovina minulého století.

Výška 13,5 cm

900 Kč

Zemek František (1913-1960)

sklo hutní, bezbarvé, čiré, skleněné nálepy v barvě zelené, modré, žluté a růžové, kolekce RHAPSODY, návrh FRANTIŠEK ZEMEK pro sklárnu Mstišov. 50. léta minulého století.

Výška 8 cm, délka 26,5 cm, šířka 17 cm

500 Kč

Zemek František

(20.10.1913 Zlatno pri Lučenci, Slovensko - 31.5.1960 Šumperk)

Zemek František (1913-1960)

Výška 6,5 cm, délka 25,5 cm, šířka 17 cm

600 Kč

Zemek František

Vázička nepravidelného tvaru

sklo hutní, čiré, barevné s odstíny růžové, žluté, oranžové. Čechy, sklárny Železný Brod, 60. léta minulého století.

Výška 11,5 cm

300 Kč

sklo s vysokými, hutně tvarovanými výstupky, barevné jádro v hnědých tónech vrstvené sklem modrozeleným. Čechy, 60. léta minulého století

Výška 20 cm

500 Kč

Metelák Milan (1928-1993)

Dvě vázičky na jeden květ

sklo čiré, bezbarvé, se zatavenými vzduchovými bublinkami. Tvarově úzké, vysoké, patka kulovitá - jedna sklenice má patku bezbarvou, druhá modrou. Návrh MILAN METELÁK pro sklárny Harrachov Nový Svět. Druhá polovina 20. století.

Výška 25 cm

600 Kč

Metelák Milan

Designér, sklářský výtvarník, malíř, syn Aloise Meteláka, bratr Luboše Meteláka.

(17.8.1928 Železný Brod - 11.6.1993 Harrachov)

Metelák Milan (1928-1993)

Vázička na jeden květ

sklo čiré, bezbarvé, se zatavenými vzduchovými bublinkami. Tvarově úzká, vysoká, kulovitá patka fialové barvy. Návrh MILAN METELÁK pro sklárny Harrachov Nový Svět. Druhá polovina 20. století.

Výška 25,5 cm

300 Kč

Metelák Milan