221-240 www.aukcnidum.cz

 132. AUKCE OSTRAVA 20.12.2020___NEDĚLE__11 hod

231 232 233 234

Plastika "Klečící ženský akt"

porcelán glazovaný, značeno ROYAL DUX Czechoslovakia, model 723, značka před rokem 1945.

Výška 31,5 cm

1 600 Kč

Plastika "Klečící dívčí akt s hroznem vína"

hlína pálená, signováno na soklu, značeno vtlačeně KS BECHYNĚ 818 T, autor Jan Sommer.

Výška 37 cm

1 200 Kč

Keramická akciová společnost působila v Bechyni mezi lety1922–1942. Model zastoupen v Městském muzeu v Bechyni, inventární číslo 5004 (e-Sbírky).

Vokálek

Plastika "Horník s kahanem"

keramika glazovaná černou barvou, signováno na soklu VOKÁLEK.

Výška 42,5 cm

900 Kč

Stojan na vánoční stromek

kov a malovaný plech. Na kruhové základně stojí tři trpaslíci a drží lotosový květ, do kterého se zasouvá kmínek stromku.

Výška 27,5 cm, průměr 36 cm

400 Kč

Hodinky náramkové pánské

obecný kov zlaté barvy, ciferník s římskými číslicemi a datumovkou, značeno na ciferníku OMEGA AUTOMATIC GENEVE, jdoucí a funkční.

Průměr 4 cm

5 000 Kč

Hodinky náramkové pánské

obecný kov zlaté barvy, ciferník s římskými číslicemi a datumovkou, značeno GLASHÜTTE AUTOMAT, jdoucí a funkční.

Průměr 3,4 cm

1 000 Kč

Plastika - stojan k lampě

kov patinovaný na barvený bronz, signováno, Francie, na dřevěném podstavci kruhového tvaru mosazný štítek s nápisem HIVER

Výška 57 cm

1 800 Kč

Plastika "Anděl"

korpus dřevo, křídla, ruce a hlava stříbřený kov, signum nenalezeno, zajímavá současná práce.

Výška 63,5 cm

6 000 Kč

Plastika "Andělská kapela"

dřevo, šest andělů a čtyři šumaři tvoří kapelu, umístěno na podstavci, ve kterém je hrací strojek, hudební nástroje a hrací strojek kov, první polovina minulého století

Výška 11,5 cm, šířka 17 cm, hloubka 8 cm

2 500 Kč

Patrně se jedná o součást betléma - kapela přišla zahrát Ježíškovi.

Podešva František

Goblén "Tři pastuchové - Tři králové"

vpravo vetkaná zkratka manufaktury MGM, vlevo monogram autora. Práce slavné Meziříčské gobelínové manufaktury, návrh Fr. Podešvy.

92 x 54 cm

9 000 Kč

Tento motiv je velmi vzácný.

Podešva František (1893-1979)

Malíř figuralista a grafik, studia na akademii v Praze u Bukovace a Preislera, dále u světoznámého Brömseho, roční stipendijní pobyt u F. Kupky v Paříži, studijní cesty Florencie, Řím, Benátky, Madrid, Mnichov, vysoký počet výstav, zastoupení v Národní galerii a dalších, spoluzakladatel Klubu výtvarných umělců Aleš v Brně.

(2.7.1893 Sokolnice u Brna - 28. 10. 1979 Valašské Meziříčí)

Malovaná truhla na nožkách

dřevo malované květinovým dekorem, lidová práce, druhá polovina 19. století. Vzácně se na truhle zachoval zámek, dekor květin byl pravidelně obnovován.

Výška 63 cm, šířka 103 cm, hloubka 53 cm

5 800 Kč

Tento typ truhly sloužil k uložení výbavy nevěsty

Socha "Madona s dítětem"

řezba ve dřevě (borovice limba), polychromováno, autor FLAVIO PANCHERI, přelom roku 1973/1974, signováno monogramem FP, firemní štítek s popisem: Flavio Pancheri, Scultore Accademico Ortisei Italy.

Výška 94 cm, šířka 45 cm, hloubka 25 cm

15 000 Kč

Korunovaná Panna Maria s malým Ježíškem je zachycena jako stojící s uvolněnou levou nohou, pod níž je srpek měsíce. Podnož celku tvoří oblačné kupy

Signovaná socha je v naších podmínkách velkou vzácností.

V roce 2020, tj. v době podání žádosti o vydání osvědčení podle zákona č. 71/1994 Sb. o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty pro trvalý vývoz z území ČR, byla předmětná socha mladší 50 let a tím nesplňovala podmínku pro přijetí žádosti.

Socha "Svatý biskup"

řezba ve dřevě, polychromie a zlacené detaily, patrně Střední Evropa, 19. století.

33 000 Kč

Polychromie svědčí o tom, že jde o lepší řezbářskou práci, protože v 19. století nebyla u sakrálních soch obvyklá, nahrazovala ji sádrová imitace, tak aby vznikl dojem polychromovaného předmětu. Kladení pravé polychromie byla náročná řemeslná technika, chráněná vlastním cechem, řezbáři byli povinni nechat prostor pro kladení polychromie, který měl za úkol profesionálně zjemnit řezbu a vyhladit kontury. Byla to náročná a vysoce specializovaná práce

Přiloženo Osvědčení Památkového úřadu

Socha "Svatý Jan Nepomucký"

řezba ve dřevě, polychromie, socha je zajištěna vydlabáním zad proti praskání dřeva, druhá polovina 19. století, drobná poškození jsou lehce restaurovatelná.

Výška 130 cm, šířka 60 cm, hloubka 39 cm

45 000 Kč

Svatý Jan Nepomucký patří mezi českými svatými k nejfrekventovanějšímu svatému a je symbolem a patronem řady profesí a činností po celém světě

O kvalitě řezbářské práce vypovídá i Osvědčení PÚ, citujeme: Ušlechtilá oduševnělá tvář s pravidelnými idealizovanými rysy a krátkým pěstěným plnovousem je lehce skloněna, pohled směřuje k předpažené pravici. Velmi přívětivé hodnocení PÚ není obvyklé.