132. AUKCE OSTRAVA 20.12.2020___NEDĚLE__11 hod

porcelán bíle glazovaný, barevná ruční malba květinovým dekorem a zlacením. Značeno zelenou tištěnou značkou symbolu "Komaru" Noritake Made in Japan, výrazné ART DECO provedení, 20. léta minulého století.

Výška 20 cm

1 500 Kč

Kalamář

porcelán bíle glazovaný, oválný půdorys, dvě nádobky. Ručně psaný německý text, v překladu "Mému drahému otci k narozeninám, věnováno 27. ledna 1881." Patrné stopy jemného zlacení, značeno vtlačeným číslem 2.

Cca 28 x 15 x 9,5 cm

1 300 Kč

Jurkovič Dušan Samo - připsáno

Tácek odkládací na vizitky resp. drobné předměty - "Pozdrav z Luhačovic"

měď tepaná do stylizovaného květu, kolorováno emaily, na okraji výrobní značka V ve stylizovaném terči - VULKANIA Prostějov, kolem roku 1910. Velmi dobrý stav, rarita a navíc výrazná umělecká a muzeální hodnota, připsáno.

24,5 x 16 cm

3 500 Kč

VULKANIA Prostějov, založena v roce 1909 jako moravská továrna uměleckých předmětů

kovových a jiných, spolupracovala s celou řadou umělců, vrcholu své činnosti dosáhla v období, kdy byl uměleckým ředitelem architekt Emil Králík (1913-1915).

Mistrovský návrh nás vedl k připsání slavnému Jurkovičovi, který v Luhačovicích zanechal významnou stopu.

Jurkovič Dušan (1868-1947)

architekt, národní umělec, studoval stavitelství na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni, jako asistent u stavitele Urbánka ve Vsetíně měl příležitost ke studiu valašských lidových staveb, v roce 1901 byl zaměstnán úpravou lázní Teplice u Hranic a ve stejném roce začínají jeho práce pro výstavbu lázní v Luhačovicích, které ukončil až v roce 1914.

(23.8.1868 Turá Lúka, Slovensko - 21.12.1947 Bratislava)

sklo bezbarvé, čiré, bohatě ručně malované barevnými emaily, lehce projmuté tělo se rozevírá vzhůru, ART DECO, kolem roku 1925.

Výška 22,5 cm, horní průměr 17 cm.

2 900 Kč

Talíř servírovací, kruhový, velký

keramika glazovaná, shora po celé ploše rovnoměrně rozprostřený modrý rostlinný dekor na bílém podkladě, stylizované lodyhy s listy a květy chrpy, značeno vtlačeně No2, 19/20. století.

Průměr 30,5 cm

1 200 Kč

Stejný dekor u následující položky.

Mísa servírovací, kruhová, na patce

keramika glazovaná, po celé ploše uvnitř i vně rovnoměrně rozprostřený modrý rostlinný dekor na bílém podkladě, stylizované lodyhy s listy a květy chrpy, neznačeno, 19/20. století.

Výška 10,5 cm, průměr 25,5 cm

1 900 Kč

Stejný dekor u předcházející položky.

mosazný korpus, po celém povrchu přihrádkový email - cloisonné, motiv kvetoucího stromu vyrůstajícího ze skály a letícího ptáčka, doplněno podstavcem z černě lakovaného dřeva, druhá polovina minulého století.

Výška samotné vázičky 21 cm, s podstavcem 24,5 cm

900 Kč

Vázy párové

mosazný korpus, celopovrchový přihrádkový email - cloisonné, motiv kvetoucího stromu vyrůstajícího ze skály a letícího ptáčka, doplněno podstavcem z černě lakovaného dřeva, druhá polovina minulého století.

Výška 26 cm

2 200 Kč

Velká váza

mosazný korpus, celopovrchový přihrádkový email - cloisonné, motiv kvetoucích chryzantém, doplněno podstavcem z černě lakovaného dřeva, první polovina minulého století.

Výška 39,5 cm

4 000 Kč

Kazeta

náročná a bohatá řezba v červeném laku, na víku postava draka, na bocích rostlinné ornamenty, interiér jasně modrý lak. Čína, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav.

5,5 x 15 x 10 cm

900 Kč

Řezba je poměrně hluboká a mimořádně bohatá, každý kousek plochy je zpracován do nejmenšího detailu.

Talíř

náročná a bohatá řezba v červeném laku, v centrální části postavou draka, na okraji stylizované rostlinné ornamenty. Čína, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav. Doplněno o černě lakovaný dřevěný stojánek

Průměr 25,5 cm

2 200 Kč

Váza a popelník

náročná a bohatá řezba v červeném laku, na váze chryzantémy, na popelníku rostlinný motiv, uvnitř jasně modrý lak. Čína, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav.

Váza výška 23 cm, popelník výška 4 cm, průměr cca 11 cm

900 Kč

náročná a bohatá řezba v červeném laku na korpusu z bíle glazovaného porcelánu, motiv asijské krajiny s lidskou stafáží. Čína, kolem poloviny minulého století, velmi dobrý stav.

Výška 13 cm

700 Kč

Pohárek

sklo mléčné, bohaté jemné zlacení, nálepy imitující broušené safíry, první polovina 19. století, Biedermeier.

Výška 11 cm

900 Kč

Košíček - žardiniéra

majolika, klenuté ucho, barevný rostlinný dekor, prořezávání. Značeno vtlačeně… (?) a čísly 20024, konec 19. stol. Na jedné nožce kruhový oklep.

Výška cca 19,5 cm

1 200 Kč

Wurzl Ludvík

Plastika "Ovčák"

terakota barevně glazovaná, nesignovaná, autor LUDVÍK WURZL, vtlačená značka V.D.K. BECHYNĚ, série 131, vtlačené číslo 958, návrh z dvacátých let 20. století. Publikováno v Keramika z Bechyně, Jiří Hořava, str.251.

Výška 27 cm

2 500 Kč

Wurzl Ludvík (1865-1913)

Figurální svícen jednoplamenný

porcelán barevně glazovaný, částečně setřené zlacení, u stojanu figura muže s turbanem, značeno vtlačeně písmeny CF - CRISTIAN FISCHER (1846-1853).

Výška 34 cm

2 500 Kč

Dóza s oroplastikou

sklo uranové, broušené, na víku oroplastický medailon s antickým motivem, okolo spodní části pásek oroplastiky se stylizovaným rostlinným dekorem, neznačeno. První polovina minulého století. Dva oklepy na vnitřní hraně víka.

9 x 15 x 9 cm

1 700 Kč

Plastika "Dívka halící se do závoje"

kovová kompozice na dřevěném podstavci, nesignováno, neznačeno. V dekoru použity secesní prvky. Konec 19. století.

Výška celé plastiky s podstavcem cca 46 cm, samotná plastika 39 cm

2 500 Kč

Kazeta

měděný plech na víku vybíjení, po stranách reliéf stylizovaných postav koníků, uvnitř vložka z dřevěné překližky. Druhá polovina minulého století.

3 x 17 x 17 cm

900 Kč