181-200 www.aukcnidum.cz

 112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

Remington Frederich (1861-1909)

Plastika "Chřestýš - Rattlesnake"

bronz na nízkém podstavci z černého leštěného mramoru. Signováno REMINGTON na plintě, na podstavci mosazný štítek RATTLESNAKE. Pozdější odlitek známého originálu z počátku 20. století.

Výška cca 57 cm, šířka cca 48cm

9 000 Kč

anonym

Reliéf sv. Pavel

řezba v dubovém dřevě, bez polychromie, neznačeno, po roce 1600, západní Evropa. Stav úměrný stáří.

47 x 14,5 x 3 cm

6 800 Kč

Reliéf byl původně patrně součástí výplně táflování nebo liturgického nábytku, také mohl patřit k většímu cyklu světců. Současný majitel zakoupil v roce 2017 na aukci ve Švýcarsku, v aukčním katalogu bylo časově zařazeno kolem roku 1600.

Přiloženo Osvědčení o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty.

Kutálek Jan (1917-1987)

Nástěnná kachle - domovní znamení

pálená hlína barevně glazovaná, plasticky zdobená motivem erbu se zkříženými meči a zlomeným stonkem růže, neznačeno. Netypická práce JANA KUTÁLKA, která byla vyrobena patrně na zakázku.

27,5 x 27,5 cm

2 000 Kč

Kutálek Jan

Keramik, sochař, kreslíř, studoval soukromě malířství u R. Vejrycha a sochařství na AVU Praha u Karla Pokorného, zastoupen ve sbírkách Historického muzea - Tyršovo muzeum tělesné výchovy a sportu Praha, v Galerii hlavního města Prahy, Národní galerii, GVU v Chebu a jinde, řada výstav.

(20.7.1917 Praha - 28.5.1987 Praha)

Švarc

Nástěnná plastika - miska

porcelán barevně glazovaný, plasticky zdobený motivy listů, uprostřed může sloužit i jako mistička. Signováno na boční straně ŠVARC, datováno 1974. Schází polovina jednoho listu, uražená špička jiného listu.

2 x 28 x 28 cm

1 200 Kč

Heinz František (*1930)

Plastika "Abstraktní figura"

pálená hlína barevně glazovaná, vespod signováno tužkou HEINZ. Dle majitele se jedná o dílo keramika Heinze, tuto plastiku získal přímo z rodiny autora. Druhá polovina minulého století.

Výška 23,5 cm

1 200 Kč

Vzhledem k tomu, že měl silné vazby na Uh. Hradiště, znal se také v Vaculkovými, jeho plastiky to potvrzují.

Heinz František

Sochař, propagační výtvarník, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u Zdeňka Kováře a Gustava Hlávky. Vystavoval své práce samostatně a s grafikem Josefem Kiesewetterem (byli přátelé) v Černobílé galerie v Uherském Brodě (dnes Galerie Panský dům) v roce 1969 a 1972. Zprávu o těchto výstavách přinesl místní tisk, tehdy Slovácká Jiskra, vydávaná v UH, napsal kunsthistorik Vlastimil Jelínek – profesor SUPŠ v Uh. Hradišti. Účastnil se na retrospektivní výstavě výtvarníků gottwaldovské oblasti, 2000 Uh. Brod.

(Narozen 13. 9. 1930 Devínska Nová Ves, Slovensko)

Heinz František (*1930)

Plastika "Figura"

pálená hlína barevně glazovaná, značeno vespod vyrytým monogramem FH. Dle majitele se jedná o dílo keramika Heinze, plastiku získal přímo z rodiny autora. Druhá polovina minulého století.

Výška 21,5 cm

1 200 Kč

Heinz František

JOSEPH von SCHEDA (1815-1888)

Soubor skládacích map

"J. SCHEDA´s General-Karte von Europa" - "Obecná mapa Evropy, J. SCHEDA"

revidované 2. vydání, Vídeň 1859, německy. Každá mapa se skládá z 6 barevných litografických listů fixovaných na lněném plátně. Celkem bylo 25 map + přehled – zde chybí přehled, mapa I a VI, II je poškozena, ostatních 22 map úplných, pouze hnědé skvrnky.

Každá mapa cca 40 x 50 cm, obal 21 x 18 x 7 cm

8 400 Kč

Vše uloženo v ochranném pouzdře se zlaceným písmem na červeném hřbetu. Uchovalo se i lněné plátno buď z mapy I nebo VI. Chybějící či poškozené mapy se týkají v podstatě jen Islandu: na chybějící mapě I je vyobrazena pouze velmi malá část západního Islandu, mapa II je částečně poškozena - poškozeny jsou první dva litografické listy, zejména první z nich, na němž byla vyobrazena severní část Islandu, menší poškození je i na šestém listu, nicméně zde poškození zasahuje pouze oceán a zdobný rámeček. Úplně chybí i mapa číslo VI – jedná se o sekci na západ od Britských ostrovů, kde byl vyobrazen oceán.

Proslulá skládací "Obecná mapa Evropy" na 25 listech je první, kde se objevily plně kolorované mapy Evropy. Celkem tedy šlo o 150 barevných litografických listů na 25 lněných plátnech pokrývající celou Evropu včetně Faerských ostrovů, Uralu a Kaspického moře a Severní Afriky. Celá mapa měří cca. 200 x 250 cm. List XXV obsahuje statistiky - obecný statistický přehled základní moci všech evropských států, které jsou uspořádány podle jejich politického postavení, velikosti a počtu obyvatel. Dle tohoto řazení je v roce 1859 na prvním místě Britská monarchie, na druhém Rusko, následuje Německá federace, Francie, Rakouské císařství, Prusko a Osmanská říše. Další státy jsou dále řazeny do nižších kategorií. Další tabulka udává velikost ozbrojených sil velkých evropských států v době míru - např. Rakouské císařství v té době mělo 400 000 mužů, Rusko 650 000.

Joseph von Scheda

Geograf a kartograf, který získal hodnost generálmajora v rakousko-uherské armádě. Vedl kartografické oddělení Vojenského geografického institutu ve Vídni. V roce 1872 se zúčastnil rakouské polární výpravy, jeden z Barentsových ostrovů byl po něm pojmenován.

(21. září 1815 Padova - 23. července 1888 Mauer, Vídeň)

Unikátní dvoudílná lékařská kniha o chirurgii z roku 1666

“CHIRURGISCH ZEUG-HAUS”, D. Sculteti

německy, vevázáno v kůži do jednoho svazku. Napsal Johannes Scultetus (1595-1645), do němčiny přeložil D. Amadeus Megerlin (1625-1698), ilustroval Jonas Arnold Delineavit, vydal Johannes Gerlin, knihkupec z Ulmu, ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1666.

20 x 17 cm

34 000 Kč

Díl první 263 stran a 56 celostránkových mědirytin, tabule č. 4, 42, 43 a 45 schází. Díl druhý 238 stran plus 65 stran registru. Stav textů a tabulí je vzhledem ke stáří knihy (více než 350 let) vesměs dobrý, kožená vazba na několika místech poškozena, některé listy uvolněny z vazby, některé poškozeny zejména v okrajích, blíže viz fotografie. Jonas Arnold Delineavit na svých ilustracích - mědirytinách - zachycuje celou řadu chirurgických nástrojů, lékařských zákroků a operací, z nichž mnhé jsou z dnešního pohledu doslova fascinující. Jedinečná nabídka, na trhu se prakticky neobjevuje.

Na hřbetu vazby uveden autor D. Sculteti a zkrácený název “CHIRURGISCH ZEUG-HAUS”, volně lze přeložit jako “chirurgické vybavení”. Uvnitř pak na titulním listu: D. Ioannis Sculteti ... Wund-artzneyisches Zeug-Hauss: .. welches auss dem Lateinischen von dess authoris Brudern Sohn, Herrn Iohann Schultes .. reformirten, verb. und an vielen Orten verm. .. in die teutsche Sprach übersetzet hat .. Amadeus Megerlin. Na titulní straně je rovněž signet tiskaře (55 x 67 mm) Johannese Gerlina s nápisem “Ditabit servata fides Iohannes Gerlin Buchhandl in Ulm”.

Autor knihy Johannes Scultetus (1595-1645), rodák z německého Ulmu a jeden z nejvýznamnějších lékařů 1. poloviny 17. století. Jeho pozoruhodná učebnice chirurgie „Armamentarium chirurgicum“ byla poprvé vydána v latině 10 let po jeho smrti, obsahuje kompletní katalog chirurgických nástrojů, názorné ukázky různých operačních postupů a 100 kazuistik. Úspěch Scultetovy publikace byl odpovědný za zlepšení úrovně vzdělávání neakademických holičských chirurgů, kteří ošetřovali většinu tehdejší populace, a byl významným mezníkem pro rozvoj chirurgie jako akademické specializace.

Jan Neruda, Loretánské zvonky a jiné básně

kniha, 8 dřevorytů FRANTIŠKA KOBLIHY. K padesátému výročí básníkovy smrti vydal Vilém Šmíd, Praha 1941, 72 stran. Pevná vazba, papírový přebal je na hřbetě ušpiněný. Kniha téměř nepoužívaná, nepoškozená.

18,5 x 12 cm

350 Kč

Plastika "Buddha"

litý bronz - metoda tzv. ztraceného vosku (lost wax), patrně Thajsko (do r. 1939 Siam), počátek 20. století. Masivní kus s nádhernou ryzí patinou. Buddha v základní meditační poloze padmásana - lotosový sed.

Výška cca 22 cm

9 000 Kč

Korbel

sklo rubínově červené, s oválnými čočkami. Na těle kovová aplikace se lví hlavou uprostřed rostlinných úponků. Ucho korbelu z čiré bezbarvé skloviny, vysoké cínové víčko bohatě plasticky dekorované florálním ornamentem, 19. století.

Výška 22,5 cm

1 500 Kč

Korbel s nápisem ANDENKEN

sklo čiré, rubínově červené, ucho hladké, na těle celoplošně jemný stylizovaný brus. Víko cínové - nízká kupole, nahoře plastický hrozen vína s listy, na pantu hlava psa. Druhá polovina 19. století.

Výška 18 cm

1 500 Kč

Korbel

sklo čiré, bezbarvé, lisované. Cínové víčko na vrcholu ozdobené půlčočkou z růžového broušeného skla. První polovina 20. století.

Výška 21,5 cm

900 Kč

Korbel

Výška 22 cm

900 Kč

Korbel

sklo čiré, bezbarvé, lisované. Cínové víčko zdobené vsazeným porcelánovým medailonkem s barevnou ruční malbou ženy a muže v tyrolském kroji, neznačeno. Počátek 20. století.

Výška 22 cm

1 000 Kč

Korbel

sklo čiré, bezbarvé, s růžovou lazurou, lisované, žebrované. Ucho sklo karnevalové. Cínové víko zdobené jemným plastickým dekorem. Ve dně vyražený motiv dvoucípé koruny. Drobný oklep na spodní hraně.

Výška cca 20,5 cm

1 000 Kč

Korbel

porcelán bíle glazovaný, barevná ruční malba myslivce v horách. Ve dně litofanie (průsvitka) s žánrovou scénou. Cínové víčko bohatě plasticky zdobené jemným rostlinným dekorem. Druhá polovina 19. století. V části litofanie patrné poškození.

Výška 21 cm

1 200 Kč

Korbel

keramika barevně glazovaná, zdobená stylizovanými květinovými motivy. Jednoduché cínové víčko s vyrytým textem v azbuce N. Аск...й, datace 1826. Značeno písmenem V a tužkou Erfurt, na víčku tři cínařské značky.

Na těle velká prasklina. Vrchol víčka poškozený.

Výška 22,5 cm.

1 200 Kč

SECESNÍ skleněný korbel s cínovým víčkem

zdobený malbou chmelu a přáním napsaném bílým a červeným emailem "Hopfen u(nd) Malz, Gott erhalts", kolem roku 1890 - 1900, luxusní provedení.

Výška 40 cm

2 300 Kč

Rčení dochované ze středověku, význam ve smyslu: Ne vždy se podařilo uvařit dobré pivo. Když ano, pak Bože, chraň chmel a slad ... i do budoucna.

Korbel "10. Německé gymnastické hry v Norimberku - X. DEUTSCHES TURNFEST NÜRNBERG"

kamenina barevně glazovaná ve tvaru norimberské věže "Frauentorturm" se dvěma medailony, cínové víčko imituje střechu věže s korouhvičkou, značeno vtlačeně F&M/N (Felsenstein & Mainser), Gesetzlich Geschütz, 26 1190 a tištěně Georg Leykauf Nürnberg.

Výška cca 26 cm

2 500 Kč

V jednom medailonu je portrét muže a text "18 - 22 Juli 1903. Vater Jahn.", ve druhém medailonu je text "X. DEUTSCHES TURNFEST NÜRNBERG". Uvolněná věžička na vrcholu víčka.