112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

Dvojice biedermeier židlí

dřevěná konstrukce, opěrák vyřezávaný a soustružený, sedák polstrovaný. Nové čalounění, textilní potah v zelené barvě nepůvodní. První polovina 19. století.

90 x 43 x 43 cm

24 000 Kč

Dvojice biedermeier židlí

dřevěná konstrukce, dýha, opěrák jednoduše tvarově řešený, sedák polstrovaný. Nové čalounění, nepůvodní modro zlatý potah. První polovina 19. století.

95 x 46 x 46 cm

24 000 Kč

Křeslo Thonet

ohýbaná dřevěná konstrukce s novým výpletem, na rámu fragment papírového štítku Thonet in Wien, Počátek minulého století.

Cca 112 x 73 x 60 cm

8 000 Kč

Tradiční čínské židle s opěradlem ve tvaru podkovy (Chinese Horseshoe Chairs)– párové

celodřevěné, pravděpodobně pozdní Čching – přelom 19/20. století, obě zdobené na opěradle stylizovanými motivy – prostřední řezba je zrcadlově obrácený, stylizovaný jelen – symbol dlouhověkosti a bohatství toho, kdo na židli sedí.

Sedací část 44,5 x 32 cm, výška sedací části 50 cm, maximální výška 88 cm, maximální šířka cca 68 cm, maximální hloubka cca 62 cm

22 000 Kč

Horní řezba je stylizovaný motiv mraku (symbol štěstí, přízně apod.) Na jedné z židlí je na opěradle zbytek pečeti s označením B01 a čínským znakem ťien – jde o pečeť povolující export kulturních památek, používanou od roku 1994; měla tři úrovně (A, B, C), B značilo export soukromé osoby, 01 označuje identifikační stanici kulturních památek v Pekingu. Na druhé židli je vespod sedáku vyřezaný čínský znak ťing – lze chápat jako označení kvality provedení (význam dle slovníku: nejlepší, nejčistší, nejjemnější). V čínštině se tyto židle označují jako čchüan-i 圈椅 (doslova kruhová židle, označení poukazuje na tvar opěradla a područek při pohledu shora), většinou se vyskytují jako párové, původně byly určeny pro nejváženější členy rodiny či vážené hosty. Jsou překvapivě pohodlné.

Sedák

buková překližka, chromovaná ocelová konstrukce, Čechy, od 30. let 20. stol., výroba fa Robert Slezák, Bystřice pod Hostýnem.

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Sedák

Výška 46 cm, sedák 42 x 40 cm

3 000 Kč

Dřevěná truhla

Přední nohy tvořeny figurami ležících lvů, po stranách dvě vyřezané mužské postavy, přední a boční strany lemované vyřezávanými ornamenty. Druhá polovina 19. století. Víko nedoléhá.

Cca 40 x 64 x 32 cm

8 000 Kč

Nástěnné zrcadlo

dřevěný rámeček tvarovaný, zlacený a zeleně polychromovaný, na vrcholu zdobený zlacenou mušlí, dole zakončený zlaceným akantovým listem. Dvacáté století.

Výška 41 cm

1 200 Kč

Velká podlahová lampa

stínítko matované mléčné sklo přejímané čirým, stojan světlé dřevo. Čechy, Uherské Hradiště, výroba ÚLUV pro Družstevní práci v letech 1960/69.

Výška 90 cm, průměr stínítka cca 47 cm

24 000 Kč

Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV) byla veřejnoprávní korporace založená v roce 1945 s cílem zachování a péči o tradiční lidovou tvorbu. Výtvarníci ÚLUV navrhovali nové vzory inspirované lidovým uměním, které vytvářeli na základě průzkumu lidové výroby na území Československa. Díky spolupráci výtvarníků a etnografů vzniklo mnoho významných výrobků, které pozměnily postoj k dosavadní bytové kultuře.

Nutná revize elektroinstalace - za elektorinstalaci neručíme.

Lustr NAPAKO

kov, plast, řetízky. Typ 8 1176, výroba NAPAKO, ČSSR, 70/80. léta 20. století. 66 plastových koulí zavěšených na 12cti výškově nastavitelných řetízcích. Některé plastové koule (cca 7) jsou poškozené.

Nastavitelná výška: max. 100 cm, min. 45-50 cm, průměr 33 cm, průměr jednotlivých koulí cca 6,5 cm

1 000 Kč

Nastavitelná je i výška stínidla, při správném nastavení se žárovka "schová" mezi baňky.

Koberec Tabríz

perský koberec ručně vázaný ve stylu francouzských historických koberců Aubusson. Prémiová vlna sametové kvality na bavlněné osnově, atraktivní design, mezinárodní kategorie VERY FINE. Výborný stav, zánovní.

Cca 105 x 103 cm

14 000 Kč

Koberec Tabríz

Persie, kolem r. 1930, starý ručně vázaný vlněný medailonový koberec na bavlněné osnově, klasická reprezentativní práce městských dílen v Tabrízu. Známky věku a opotřebení, místy nižší vlas, oboustranně profesionálně vyčištěn.

Cca 195 x 125 cm

8 000 Kč

Koberec Bidžar

ručně vázaná zánovní práce z íránského Kurdistánu, vlna na bavlněné osnově. Zvláštností je rouno koberce ve vysokém reliéfu a v kazetové kompozici, technika ručního vázání je doprovázena i speciální kelimovou tkací technikou "sumak" připomínající výšivku.

185 x 126 cm

12 000 Kč

Design plný růží je v perském světě nazýván "golfarang". V tomto koberci vidíme rozličné stylizace růží, od geometrizovaných tvarů až po zcela naturalistické zobrazení rozvitých růží i poupat. Oboustranně profesionálně vyčištěn.

Koberec "Kuba Perepedil/Pirebedil/Perebedil"

vzácný starožitný sbírkový koberec z východního Kavkazu, provincie Kuba, dnešní Ázerbájdžán, kolem roku 1900. Jemná ruční práce typická pro oblast vzniku, ve velmi dobrém stavu.

Cca 156 x 113 cm

28 000 Kč

Dominantní barva napovídá intenzivnímu použití slupek vlašských ořechů při barvení příze. Výrazným prvkem jsou stylizované beraní rohy - charakteristické pro oblast vzniku, kde jsou symbolem mužnosti a plodnosti. Dalším velmi nápadným elementem jsou geometricky stylizovaní pávi.

Koberec "Bengálský tygr"

moderní neotřelý nepálský koberec s mimořádně žádaným designem, ručně vázaný z vlny na vlněné osnově. Velmi kvalitní práce bez syntetických barviv, zobrazující bengálského tygra, jenž se pozvolna vrací do nepálské přírody.

Cca 183 x 130 cm

34 000 Kč

Zánovní kus, oboustranně profesionálně vyčištěn, zřídkakdy k dostání na trhu s uměním.

"Anděl"

závěsná textilie, neznačeno, nesignováno, druhá polovina minulého století. Dle majitelky se jedná o práci Duni Böhmové Civínové (maminka režisérky Třeštíkové), druhá polovina minulého století.

Cca 84 x 46 cm

900 Kč

Emilie Hostašová Urbánková (*1942)

"Zřídlo"

textilní obraz, signováno vpravo dole monogramem EH (Emilie Hostašová), druhá polovina minulého století. Vzadu papírový štítek s informacemi o díle.

55 x 50 (57 x 52) cm

2 000 Kč

Hostašová Urbánková Emilie

Textilní výtvarnice, malířka, grafička, studovala na SPŠ textilní (1960), na VŠUP u prof. Kybala (1968), člen ČFVU.

(nar. 13.9.1942 v Brně)

Psací stroj "Adler Model No. 7"

litina, sériové číslo 127 275, vyráběn od r. 1900. Zlacené písmo částečně setřelé, místy poškození povrchové úpravy, u písmene "N" chybí označení. Je evidentní, že tento exemplář sloužil dlouho, nicméně i po více než 100 letech stále v podstatě funkční.

Cca 16 x 37 x 37 cm

1 600 Kč

Německá společnost Adlerwerke (Adler - Orel) původně vyráběla zejména jízdní kola. V roce 1898 získali licenci na výrobu a prodej psacího stroje Wellington pod kanadskou značkou ‚Empire‘. Adler však měl ambice vyšší než jen reprodukovat americko-kanadské stroje. V roce 1900 přichází na trh první „skutečný“ Adler – model 7. Nahoře na krytu je zobrazen orel na jízdním kole. Okřídlený stroj brzy roztáhne svá křídla po celém světě - k nelibosti držitele licence, který si uvědomil, že dovolil vznik významné konkurence. Adler vyráběl psací stroje až do roku 1995, kdy je převzal Olivetti. Jejich psací stroje byly vyhlášené svým mimořádně kvalitním zpracováním.

Přenosný kufříkový psací stroj "Remington Portable"

značeno Made in U.S.A. Česká klávesnice, kompaktní, při použití dvoubarevné pásky lze přepínat mezi barvou písma. Funkční. Ve své době byl mimořádně populární. Rukojeť kufříku je na jedné straně utržená.

Cca 30 x 31 x 10 cm

1 400 Kč

Kufříkový gramofon na kliku "His Masters Voice"

kov, textil, kůže, značka anglické firmy The Gramophone Company Ltd. Hayes Middlesex, 30tá léta 20. století. Ke gramofonu přiložen kufřík s 32 původními deskami, další deska založena v kapse kufříku gramofonu. Funkční.

14 x 44 x 29 cm

4 500 Kč

V pravém předním rohu kufříku je zabudovaná otočná zásuvka na náhradní jehly.