Velká plastika "Sedící žena s děvčátkem"
terakota, barevně glazovaná, nesignováno. Značeno tlačeně MADE IN CZECHOSLOVAKIA a čísla 1253 0. KERAMIA, Znojmo. První polovina minulého století. Drobné oklepy a zespodu výrobní prasklina.
Cca 40 x 66 x 24 cm
5 000 Kč
Karoušek Valerián (1929-1970)Plastika "Ležící žena"
pálená glazovaná hlína, signováno tužkou VAL. KAROUŠEK, konec 60. let.
Výška cca 28 cm, délka cca 55 cm
5 000 Kč
Karoušek Valerián Sochař, malíř, grafik, horolezec, bratr malíře Ladislava Karouška. Nejprve se učil zámečníkem v Mladé Boleslavi, pak studoval na odborných školách v Turnově a Jablonci, v letech 1947–1953 na AVU u Jana Laudy. Od roku 1957 byl členem skupiny M 57 tvořené především z absolventů AVU, členem byl i jeho bratr Ladislav. V uměleckém projevu v padesátých letech se odvolával na Otto Gutfreunda a na sochařské umění starého Mexika. S úspěchem se zúčastnil výstavy Expo 58. V šedesátých letech se jeho projev výrazně proměňoval, začal přecházet do abstrakce a vedle pálené hlíny a sádry se mezi jeho obvyklým materiálem počaly objevovat průmyslově vyráběné komponenty, laminát (Kladivář, 1963), svařoval konstrukce z drátů, plechů apod. Naopak, snad vzhledem k blízkému vztahu ke skalám, zasazoval do svých konstrukcí neopracovaný kámen. Horolezecká záliba se mu stala osudnou. Zahynul spolu s ostatními členy horolezecké expedice Peru 1970. Některé z Karouškových projektů dokončil a instaloval přítel sochař Jiří Novák (např. Stabil / Vzlet II, 1972,[1] Aeskulap, známý jako Pocta Janu Palachovi, 1973[2]). Život a dílo je námětem divadelní hry Vzlety Valeriána Karouška[3], kterou napsala Tereza Verecká. Hra měla premiéru v roce 2016 ve Strašnickém divadle. (31.1. 1929 Turnov - 31.5.1970 Huascarán, Peru)
Forejtová Jitka (1923-1996)Plastika "Sedící dívka s rozevlátými vlasy"
keramika, černo zelená metalická glazura, KERAMO Kostelec, návrh JITKA FOREJTOVÁ, 60 - 70. léta 20. století. Nepatrný oklep zezadu na spodní hraně podstavce.
Výška 24,5 cm
1 200 Kč
Forejtová Jitka Forejtová Pelikánová Jitka Sklářská výtvarnice, designérka, keramička, sochařka, studovala na grafické škole A. Strnadela, pak na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla, pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou, řada výstav a zastoupení v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně. (25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)
Forejtová Jitka (1923-1996)Plastika "Sedící dívka"
keramika, černo zelená metalická glazura, KERAMO Kostelec, návrh JITKA FOREJTOVÁ, 60. léta 20. století.
Výška 13 cm
500 Kč
Forejtová Jitka (1923-1996)Závěsná plastika "Žena se slunečníkem"
keramika, černo zelená metalická glazura, KERAMO Kostelec, vzadu značeno čísly 4 239. Návrh JITKY FOREJTOVÉ, 60tá léta 20. století.
Výška 40 cm
900 Kč
Miska s prolamovaným okrajem
keramika, metalická tyrkysová glazura, značeno vtlačeným srdíčkem, druhá polovina 20. století.
Výška 8 cm, průměr 14,5 cm
500 Kč
Plastika "Sedící lev"
keramika barevně glazovaná, značeno vtlačeně a papírovým štítkem KRAVSKO Made in Czechoslovakia a vtlačenými čísly 16 1540. 70. léta minulého století. Dva nepatrné oklepy v hřívě lva.
Výška 22 cm
1 200 Kč
Ježek Jaroslav (1923-2002)Plastika "Sedící bílá kočka"
porcelán bíle glazovaný, autor návrhu JAROSLAV JEŽEK, číslo modelu 00680-110-1, značeno zelenou tištěnou značkou ROYAL DUX a růžovým trojúhelníkem, v kolečku písmeno R.
Výška 19 cm
400 Kč
Ježek Jaroslav Keramik, designér, synovec hudebního skladatele Jaroslava Ježka, studoval na PedF. UK v Praze u M. Salcmana, C. Boudy a K. Lidického, jeho práce získaly řadu ocenění, mimo jiné na světové výstavě Expo 58 v Bruselu obdržel Velkou cenu za porcelánové plastiky Klisnička a Hřebečkové a na téže výstavě Zlatou medaili za porcelánovou soupravu Elka. (26.1.1923 Podlesí u Příbrami - 23.7.2002 Karlovy Vary)
Plastika "Sedící černá kočka"
keramika černě glazovaná, značeno KERAMIA se symbolem věže, Made in Czechoslovakia a číslem 1477. Znojmo, druhá polovina minulého století.
Výška cca 11 cm
400 Kč
Plastika "Černý ptáček"
keramika černě glazovaná, neznačeno, pravděpodobně KERAMIA Znojmo, druhá polovina minulého století. Patrná výrobní vada na ocásku.
Výška 15 cm
350 Kč
Plastika "Sedící muž v čínském oděvu"
porcelán barevně glazovaný a zlacený, ručně malovaný, levá ruka je pohyblivá, neznačeno. První polovina minulého století.
Výška 11 cm
1 800 Kč
Původně údajně tyto figurky sloužily jako malé domácí seismografy. Párová k následující položce.
Plastika "Sedící žena v čínském oděvu"
porcelán barevně glazovaný a zlacený, ručně malovaný, pravá ruka s vějířem je pohyblivá, neznačeno. První polovina minulého století.
Výška 11,5 cm
1 800 Kč
Původně údajně tyto figurky sloužily jako malé domácí seismografy. Párová k předchozí položce.
Plastika "Sedící muž s nádobou a palicí"
keramika barevně glazovaná, zespodu rukou modře napsané A VIII 16 a modré razítko Prof. Dr. RUDOLFA DVOŘÁKA (zemřel 1920), považovaného za zakladatele sinologie u nás. Pohyblivá hlava. Drobná poškození - nepatrné oklepy a oloupaná barva.
Výška 12 cm
4 500 Kč
Původně údajně tyto figurky sloužily jako malé domácí seismografy.
RUDOLF DVOŘÁK (1860-1920) - první profesor orientalistiky na české Karlo-Ferdinandově univerzitě, arabista, íránista, turkolog a sinolog, významný překladatel, přátelil se s významnými postavami českého vědeckého a kulturního života své doby - mezi jiným s Vojtou Náprstkem, Jaroslavem Vrchlickým nebo T. G. Masarykem. Mnohé předměty z jeho umělecké sbírky jsou dnes uložené v Náprstkově muzeu. Na přelomu roku 2021 - 2022 mu Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Mezinárodní sinologické centrum ve spolupráci s Národní knihovnou ČR připravily výstavu v pražském Klementinu.
Königová Elly Strobach (1908-2002)Plastika "Sedící chlapeček s harmonikou a ptáčkem"
porcelán barevně glazovaný, vespod vytlačené číslo série 911 22 a III/56. Signováno ELLY STROBACH na podstavci. ROYAL DUX, první polovina minulého století.
Výška 11 cm
350 Kč
Königová, Elly Strobach Návrhářka duchcovské porcelánky, rozená Kvasničková, absolventka Státní odborné keramické školy v Teplicích. V roce 1966 se vystěhovala do Německa. Žila a zemřela v Geeretsriedu u Mnichova, její pozůstalost je uchována v tamním muzeu. Jméno STROBACH je spojované se stále žádanými artdeko figurkami třicátých a čtyřicátých let. Nenahraditelná škoda českému porcelánu vznikla v padesátých letech, když velká část originálních forem tzv. kýčovitého porcelánu, včetně originálních forem dle návrhů Elly Strobach - Königové, byla zničena. (5. 2. 1908 Ústí nad Labem - 14. 3. 2002 Geeretsried u Mnichova)
Plastika "Pár - lovci pod stromem"
porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou, značeno modře pod polevou písmenem N s korunkou, nepravá NEAPOL a dále písmenem R. První polovina minulého století. Několik zřetelných oklepů.
Výška 12 cm
900 Kč
Plastika "Dvojice v dobovém obleku"
porcelán barevně glazovaný, ručně malovaný, značeno modrou značkou pod polevou VOLKSTEDT (?), první polovina minulého století. Patrné oklepy.
Výška 12,5 cm
1 500 Kč
Plastika "Dívka v krajkové sukni"
porcelán bíle glazovaný, zdobený barevnou ruční malbou, značeno modrou špatně čitelnou značkou a vtlačeným číslem 2007, neurčeno, Německo, první polovina minulého století. Drobné oklepy na sukni.
Výška 8 cm
700 Kč
Plastika "Čtenářka"
porcelán bíle glazovaný, barevně ručně malovaný, modrá značka pod polevou SITZENDORF, Německo, první polovina minulého století. Na sukni oklepy.
Výška cca 17 cm
2 500 Kč
"Dáma v růžové toaletě"
porcelán barevně glazovaný a částečně zlacený, zelená tištěná značka Made in Czechoslovakia, vtlačená čísla modelu 155 8 P, Royal Dux, první polovina min. století. Oklep na špičce boty a drobné oklepy na květech růží.
Výška 24,5 cm
1 800 Kč
Plastika "Zaříkávačka hadů"
porcelán bíle glazovaný, zdobený kobaltovou modří, ROYAL DUX. Značeno vtlačenými čísly modelu 702 IV/59 75 a vtlačeným Czechoslovakia.
Výška 22 cm
1 500 Kč