001-020 www.aukcnidum.cz

 112. AUKCE BRNO - 13.11.2022___NEDĚLE__11 hod

anonym

"Svatá Rodina"

olej na plátně, nesignováno, přelom 18/19. století. Rám blondel, dřevo, štuk, zlatá barva, polovina 19. století. Střední Evropa. V minulosti restaurováno - rentoaláž.

56 x 47 (68 x 60) cm

30 000 Kč

Biblický výjev - návrat Marie, Josefa a malého Ježíše z Egypta. V levé horní části zachycen letící pták - symbol Ducha svatého. Vystaveno Osvědčení o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty

anonym

"Lovecké zátiší"

olej na plátně, nesignováno, inspirováno holandskými respektive německými zátišími ze 17. století. Restaurováno - rentoaláž.

77 x 66 (94 x 83) cm

7 000 Kč

anonym

"Poutník se psem"

olej na plátně, nesignováno, 18. století.

62 x 45 (72 x 55) cm, hloubka rámu 5,5 cm

9 000 Kč

Puchka A

"Ukřižovaný Kristus"

olej na plátně, signováno vpravo dole A. PUCHKA (?), první čtvrtina 20. století. Vzadu štítek rámařské firmy Jakoba Altenberga (1875-1944), Vídeň.

82,5 x 52 (80 x 70) cm

54 000 Kč

Na obraze je zachycena Kristova hlava s trnovou korunou a část trupu. Hlavu lemuje výrazná svatozář zlatých paprsků.

Přiloženo Osvědčení o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty

"Sedící žena s dítětem u otevřeného okna"

olejotisk, signováno vlevo dole, nepřečteno, druhá polovina 19. století. Restaurováno - rentoaláž.

53,5 x 38,5 (75 x 60) cm

4 000 Kč

"Portrét sedící ženy v bleděmodré toaletě"

olej na plátně, signováno vpravo nahoře, nepřečteno, pod signaturou napsán text SALZBURG, přelom 19/20. století. Jednoduchý rám vyzdoben řezbami, výzdoba levého dolního rohu schází.

84 x 60 (96 x 73) cm

5 000 Kč

Herbert F.

"Houslista"

olej na plátně, signováno vpravo dole F. HERBERT, pravděpodobně Německo či Rakousko, druhá polovina 19. století. Na rámu razítko HECHO EN MEXIKO (vyrobeno v Mexiku). Viditelný restaurátorský zásah nad pravým uchem a pod smyčcem.

51 x 41 (70,5 x 60) cm

5 000 Kč

anonym

"Portrét dámy v dobových šatech s perlovým náhrdelníkem"

olej na plátně, nesignováno, restaurováno - plátno nově nažehleno. Velmi zajímavá portrétní práce - dobově odpovídající portrétům z první poloviny 17. století. Nepůvodní rám vykazuje drobná poškození.

52 x 38,5 (64 x 50) cm

6 600 Kč

Obdobný velmi zdobný límec a účes korespondují s portrétem Charlotte des Essarts (1850-1651, dvorní dáma, milenka francouzského krále Jindřicha V), dále i například s portrétem dámy od Rubense (Portrait of a Lady, kolem roku 1625).

Biglow J.

"Romantická krajina s jezerem a figurální stafáží"

olej na plátně, signováno vlevo dole J. BIGLOW 1876, poškozené plátno na více místech, restaurováno - podlepeno na několika místech.

64,5 x 38,5 (73,5 x 47,5) cm

4 000 Kč

anonym

"Květinové zátiší"

olej na plátně, nesignováno, vzadu na plátně natištěná písmena E.S.K., druhá polovina 19. století. Vzadu papírový štítek Dedora, Custom Framing, 1052 Bathust Street, Toronto.

61 x 46 (74 x 58) cm

9 000 Kč

"Romantická podhorská krajina s jezerem"

olej na plátně, signováno nečitelně vpravo dole, druhá polovina 19. století. Viditelná krakeláž, poblíž domu restaurátorský zásah. Rámováno v širokém bohatě zdobeném rámu zlaté barvy.

39 x 51 (57 x 69) cm

12 000 Kč

Kahlert P.

"Pohled na katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně"

malba na porcelánových deskách, signováno vpravo dole P. KAHLERT, datováno NOVEMBER 1941. Deska v pravém horním rohu je prasklá.

46 x 61,5 (57 x 72) cm

4 500 Kč

monogramista DŠ (Dobeš Josef?)

"Podhorská krajina"

olej na kartonu, signováno vlevo dole DŠ (Dobeš Josef?)

35,5 x 50 (45,5 x 60,5) cm

900 Kč

Kotász Károly (1872-1941)

"Letní krajina s úvozem"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole KOTÁSZ K, široký rám zlaté barvy.

30 x 37 (42 x 49) cm

5 000 Kč

Kotász Károly

Karl Kotász, Karol Kotász

Malíř v Levoči na Slovensku. Studoval dřevoryt na Uměleckoprůmyslové škole v Budapešti u G. Morelliho, potom v Mnichově v ateliéru slavného SEITZE, z Mnichova přešel do Paříže do ateliéru Jana Pavla Laurense. Jeho autoportrét visí ve slavné galerii UFFIZI ve Florencii. Četné výstavy po Evropě, 1926 v Praze, 1931 v Topičově saloně.

(4.11. 1872 Budapešť - 4.2. 1941 Budapešť)

Rychlík Viktor Jan (1875-?)

"Zátiší s růžemi v malované váze"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. RYCHLÍK (Viktor Jan), první polovina minulého století.

59 x 80 (74 x 94) cm

900 Kč

Maafs/Maass F.

"Portrét dívky s čepečkem"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole F. Maafs/Maass (?), datováno 1892. Široký profilovaný rám zlaté barvy.

20 x 15,5 (31,5 x 35,5) cm

19 000 Kč

"Romantická krajina s figurativní stafáží"

olej na dřevě, signováno (?) vlevo dole, kolem poloviny 19. století. Široký rám zdobený vavřínovými listy a ornamentem listů a hroznů vinné révy. Restaurátorský zásah vpravo dole - retuš praskliny ve dřevě. Vzadu parketáž.

20 x 24 (31 x 34,5) cm

5 000 Kč

anonym

"Na procházce se psem"

olej na dřevěné destičce, signum nenalezeno. Rámováno v oválné paspartě a v rámu zdobeném plastickým ornamentem plodů a listů.

Výřez pasparty 13 x 16 (28,5 x 30) cm

2 500 Kč

Máčel Emil (1878-?)

"Léto - selská madona"

velký olej na plátně, signováno vpravo dole E. MÁČEL, nedatováno, původní široký zlacený rám.

70,5 x 100 (87 x 117) cm

2 800 Kč

Zajímavá figurální scenérie zvýrazňující mladou matku s dítětem.

Máčel Emil

Narozen ve Zdounkách na Kroměřížsku, maloval hlavně oltářní obrazy, např. v Pravčicích, jeho práce v kostelech i v klášterech se nacházejí nejen na Kroměřížsku, ale i v Haliči atd.

anonym

"Hlava slováckého šohaje"

olej na plátně fixovaném na kartonu, nesignováno, první polovina minulého století.

32 x 40 (40 x 48) cm

3 900 Kč