281-300 www.aukcnidum.cz

 109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Tesař Vladimír, Mácha Karel Hynek (1924-2008), (1810-1836)

Bibliofilie "Máj, K. H. Mácha" - 5 grafických listů Vladimír Tesař

5 celostránkových grafik - kombinovaných technik - podepsaných tužkou VL. TESAŘ, ilustrace k básni Máj od Karla Hynka Máchy, vydáno 150 číslovaných výtisků na ručním papíře z Velkých Losin, vydal Supraphon v edici Lyry Pragensis, 1982. číslováno 21/150.

Cca 30 x 22, tisková plocha grafik cca 19,5 x 13 cm

4 000 Kč

Z kmenového souboru a archivu Lyry Pragensis. Slepotiskové razítko Lyry Pragensis. Poznámku napsal Jiří Kutina.

 TOP 281-300

Mácha Karel Hynek, Svolinský Karel (1810-1836), (1896-1986)

Bibliofilie "Máj, K. H. Mácha - ilustrace Karel Svolinský"

čtyři dvoubarevné celostránkové litografie Karla Svolinského, vytiskl Karel Kryl v Kroměříži na papíře Pannekoek, prosinec 1939, 5. svazek bibliofilské edice Kytice, 300 výtisků, z toho 100 číslovaných. Tento výtisk nečíslován.

22,8 x 15 cm

1 200 Kč

Původní celokožená vazba, zlacená ražba na hřbetě. Na jedné straně uvolněno z vazby, jeden list s textem v délce cca 2,5 cm natržen - natržení nezasahuje do textu. Jinak v dobrém stavu.

 TOP 281-300

Mácha Karel Hynek, Bouda Cyril (1810-1836), (1901-1984)

Bibliofilie "Máj, K. H. Mácha - vyzdobil Cyril Bouda"

vydáno v roce 1922 jako otisk čtvrtého svazku knihovny HYPERION, návrh vazby, frontispis, titul a upr. Cyril Bouda, vytiskl Fr. Obzina ve Vyškově na Moravě, 825 výtisků. Na jedné straně mimo text menší skvrna.

12 x 7,8 cm

2 200 Kč

Krásná původní tmavě hnědá celokožená vazba se slepotiskovou výzdobou obou desek, zlatá ořízka, zlacená ražba na hřbetě (svázal A. Tvrdý v Praze).

 TOP 281-300

Nerval Gérard de, Bouda Cyril (1908-1855), (1901-1984)

Bibliofilie "Očarovaná ruka, Gérard de Nerval - vyzdobil Cyril Bouda"

vydáno v roce 1927 jako třicátý svazek knihovny HYPERION s výzdobou Cyrila Boudy. Vytiskli K. Kryl a F. Scotti v Novém Jičíně na Moravě. Přeložil Jaroslav Fořt. Velmi dobrý stav. Nečíslováno.

Cca 14,5 x 8,5 cm

1 200 Kč

Původní celokožená vazba s bohatou slepotiskovou výzdobou obou desek, zlatá ořízka, zlacená ražba na hřbetě (svázal A. Tvrdý v Praze), původní kartonové pouzdro.

 TOP 281-300

Chorier Nicolas, Štika Jaroslav (1612-1692), (1906-1940)

Bibliofilie "Rozkošnice, Chorier M. - vyzdobil J. Štika"

Erotika, frontispis celostránkový lept a dalších sedm celostránkových erotických litografií JARKA ŠTIKY, vydáno v roce 1933 soukromým tiskem jen pro kruh přátel a sběratelů, celkový náklad 377 výtisků, nečíslováno.

Cca 22,5 x 15 cm

900 Kč

Měkká vazba, na hřbetu mírně poškozeno, jinak dobrý stav.

 TOP 281-300

Maupassant Guy de, Franz von Bayros (1850-1893), (1866-1924)

Bibliofilie "Neteře paní plukovníkové, Maupassant Guy de - ilustrace Franz von Bayros"

Erotika, vydáno v roce 1930 jako soukromý tisk jen pro subskribenty v nákladu 300 číslovaných výtisků, z nichž prvních patnáct, očíslovaných I.-XV., bylo vytištěno na pravém Japanu, ostatní (16-300) na ofsetu a antiku, tento výtisk číslo 14.

Cca 23 x 15 cm

1 300 Kč

Tři celostránkové ilustrace Franze von Bayrose, který je mimo jiné známý pro své erotické kresby. Brožovaná vazba s přebalem, vazba částečně uvolněná, lehce zažloutlé listy, vypadlé a volně vložené, přebal lehce ušpiněné a odřené okraje zejména hřbetu, jinak dobrý stav. "Lechtivé čtení, v němž popis milostných scén začíná tam, kde v "červené knihovně" končí. Otcem příběhu krásných sester Julie a Florentiny je pravděpodobně Guy de Maupassant, jeden z mistrů milostné literatury. Toto autorství však nebylo nikdy prokázáno, ani vyvráceno." (Databazeknih.cz)

 TOP 281-300

Dvoudílná kniha "Praktická hospodyňka, Olga Stránská"

vydal F. Strnadel a spol. v Praze, 1927/28, 1456 stran + nečíslované přílohy s barevnými ilustracemi, černobílé ilustrace v textu. Pevná vazba, druhý díl vazba částečně poškozená, některé listy uvolněny a lehce natrženy. Nicméně celkově v dobrém stavu.

Cca 23 x 16 cm

1 300 Kč

"Souhrn nauk, pokynů a předpisů ke správnému a úspornému vedení domácnosti a návod, jak si může hospodyňka svou namáhavou a zpravidla neutěšenou práci neobyčejně ulehčit." Fascinující šíře záběru. Jednotlivé kapitoly se věnují tématům jako například "jak by se mělo bydleti", "kuchyně bez masa, čili vegetariánská", " domácí krejčování", "o prádle", "co má každý věděti o loutkovém divadle?", "žena-občanka" a mnoho dalších. Některé rady jsou sice z dnešního pohledů úsměvné, ale mnoho jiných nám může pomoci i dnes.

 TOP 281-300

Štěch Karel (1908-1982)

Album "Česká přísloví v dřevorytech Karla Štěcha"

190 číslovaných výtisků, vlastním nákladem KAREL ŠTĚCH 1959, tento výtisk č. 33. Celkem 16 velkých dvoubarevných dřevorytů, každý signován tužkou K. ŠTĚCH, dále rukou číslo 160. Listy volně vloženy v papírovém obalu, vše velmi dobrý stav.

Tiskové plochy jednotlivých listů cca 24,3 x 17,5, listy velikost 35 x 24,5 cm, kartonové pouzdro 37,5 x 26 cm

12 000 Kč

Dále vloženo do plátěné slohy s modře vytištěným medailonem - stejný motiv jako dřevořez na papírovém obalu. Tato sloha má uvnitř poškozený hřbet (viz. foto), vše pak uloženo v původním kartonovém pouzdru, které je ušpiněno a poškozeno.

Štěch Karel

Významný malíř, kreslíř, ilustrátor, grafik, studium na AVU u T.F. Šimona, člen SČUG Hollar, Sdružení jihočeských výtvarníků, Svazu čs. výtvarných umělců, Svazu českých výtvarných umělců, řada výstav.

(31.10.1908 České Budějovice - 29.7.1982 České Budějovice)

 TOP 281-300

Dobrovolský Jaroslav, Sekera Jozef (1895-1942), (1897-1972)

Bibliofilie "Bratislava - 20 dřevorytů Jaroslava Dobrovolského"

20 původních dřevorytů, z nichž každý je signován tužkou autorem, text Jozef Sekera, vytiskl F. Navrátil v Břeclavi pro vydavatelství Stanu v Břeclavi na Moravě. 600 číslovaných a autorem podepsaných výtisků, tento výtisk má číslo 327. Volně ložené listy.

Jednotlivé listy celkem cca 32,5 x 24,5 cm (tiskové plochy se liší)

8 000 Kč

Součástí textu je i seznam všech 20 vyobrazení mezi nimiž je například: "Znak mesta", "Pohľad z Petržalky", "Stará radnica", "Partia z Masarykova námestia", "Dvor starej radnice", "Redoute", atd. Listy ve velmi dobrém stavu, uloženy v původním papírovém přebalu se znakem města, který je částečně poškozen na hřbetu (viz foto).

 TOP 281-300

Kaláb František, Kráľ Janko (1908-1950), (1822-1876)

Bibliofilie "Janko Kráľ ŠTYRY BALÁDY - ilustrace František Kaláb"

vydáno jako soukromý a neprodejný tisk pro účastníky VII. schůzky Skupiny moravských knihomilů v Břeclavi 9. června 1935, s vtištěným jménem majitele výtisku, čtyřmi litografiemi doprovodil František Kaláb.

Cca 28,5 x 19,5 cm

1 500 Kč

Knižní úprava Ruda Kubíček, vytiskla knihtiskárna Františka Bartoše v Přerově na ručním papíře Pannekoek Holland. Litografie natiskl grafický ústav Jarkovský a Svoboda v Brně. Velmi dobrý stav.

 TOP 281-300

Preissig Vojtěch (1873-1944)

Bibliofilie "VOJTĚCH PREISSIG - popisný seznam jeho ex libris"

se 13 vyobrazeními a 3 původními přílohami (zinkografické reprodukce), sestavil Václav Rytíř, nákladem V. Rytíře vytiskla Státní tiskárna v Praze 1927, 410 číslovaných výtisků, z nichž tento má číslo 276.

Cca 19,7 x 14,5 cm

3 000 Kč

Popisný seznam Preissigových ex libris, 13 vyobrazení v textu. Přílohy montované na šedých volně vložených kartonech. Stav obálky viz foto, stav uvnitř velmi dobrý.

Preissig Vojtěch

Orlov Jaroslav

(31.7.1873 Světec, Teplice - 11.6.1944 Dachau, Německo)

 TOP 281-300

Preissig Vojtěch (1873-1944)

Bibliofilie "VOJT. PREISSIG EX LIBRIS"

obsahuje 15 originálních exlibris (dřevoryty, lepty i zinkografie) věnovaných pro toto vydání přímo majiteli ex libris. Úvodní slovo Edvard Bém. Vydal Odbor Ex libris Spolku českých bibliofilů v Praze jako novoročenku 1910 pro své členy.

Cca 15 x 13 cm

9 600 Kč

Životopis Vojtěcha Preissiga ve 4 jazycích: v češtině, němčině, francouzštině a angličtině. Papírový přebal, zejména v ohybu, mírně poškozen - viz foto. Samotné ex libris stav velmi dobrý.

Preissig Vojtěch

Orlov Jaroslav

 TOP 281-300

Hora Josef - Svolinský Karel

Bibliofilie "Proud" s osmi litografiemi Karla Svolinského

v říjnu 1948 vydal Svatopluk Klír jako 23. svazek edice Zodiak nákladem 200 ručně číslovaných výtisků na ručním papíře Pannekoek Holland a 75 výtisků na knihovém dřevaprostém papíře. Náš výtisk má číslo 29, je Svolinským podepsán. Výborný stav.

27 x 20,5 cm

1 900 Kč

Pochází ze slavné sbírky pana Pavla Parmy

 TOP 281-300

Kopta Josef - Šimon Pavel

"Ještě jednou v mladosti mé kraje"

bibliofilie, šesti originálními lepty vyzdobil PAVEL ŠIMON, vydal Svatopluk Klír v 75 ručně číslovaných výtiscích na velínovém papíře jako 21. svazek edice Zodiak 1948, náš má číslo 29 a je podepsán oběma umělci, 54 stran, velmi dobrý stav

30 x 20

2 500 Kč

Pochází ze slavné sbírky pana Pavla Parmy.

 TOP 281-300

Bílek František, Březina Otakar (1872-1941), (1868-1929)

"OTČENÁŠ FRANTIŠKA BÍLKA"

Otče náš! - obálkou a třiadvaceti výtvarnými listy vykládá František Bílek, úvod napsal Otakar Březina, vydáno 400 výtisků v roce 1901.

Cca 36 x 30 cm

3 500 Kč

Přední deska s Bílkovou ilustrací, na přílohách nalepeny litografie a autotypie F. Bílka a rovněž fotoreprodukce jeho plastik. Desky ušpiněné, hřbet potrhaný, předsádkové papíry v ohybu hřbetu prasklé, textové listy mírně zažloutlé, viz foto.

 TOP 281-300

Březina Otokar - Bílek František

"PROSY SVAZEK I. Hudba pramenů"

5 původními dřevoryty a 5 kresbami doprovodil František Bílek, vydáno v Praze roku 1919, druhé vydání nákladem sdružení ODKAZ, brožovaný výtisk, 56 stran ve hřbetě částečně uvolněných, volně vložen list se Slovem k dřevorytům Fr. Bílka, stav dobrý.

23,5 x 19 cm

1 900 Kč

Vložen volně list se Slovem k dřevorytům

 TOP 281-300

Dalí Salvador (1904-1989)

Katalog výstavy Galerie D 1967 "Salvador Dali"

15.6.-15.7.1967 Praha, v původním přebalu, plakát výstavy a 39 +1 příloh katalogu: 39 faksimile zkušebních tisků a desátého výtisku grafických listů ilustrací ke Zpěvům Maldorovým 1934. Titulní list knihy ´La Femme invisible´1930.

Plakát 96 x 66 cm, jednotlivé listy cca 33,5 x 23,8 cm

1 200 Kč

Na zadní straně plakátu k výstavě jsou texty a fotografie katalogu. Obal lehce ušpiněn, jinak velmi dobrý stav.

 TOP 281-300

Langer K. T., Timmermans F.

Bibliofilie "Dvě kapitoly z knihy PETR BREUGEL, F. Timmermans - dřevoryty K. T. Langer"

vydala Družstevní práce v Praze ve 270 výtiscích, vytiskla knihtiskárna Obzor v Přerově v roce 1935, tento výtisk č. 91, podepsán autor dvou dřevorytů K. T. Langer. Věnováno 7. schůzce moravských bibliofilů v Břeclavi o Letnicích 1935.

Cca 30 x 20,5 cm

500 Kč

Perfektní stav.

 TOP 281-300

Bílek Alois, Poe Edgar Allan (1887-1961), (1809-1849)

Bibliofilie "Shadow Silence, Edgar Allan Poe - ilustrace Alois Bílek"

v angličtině, vydáno na ručním papíře Vladimírem Žikešem, Plzeň červenec 1926, tištěno původními českými typy od V. Preissiga, 4 originální grafiky - všechny signovány A. Bílek, celkem 150 číslovaných výtisků, tento značen VIII. Ž.

Cca 33 x 25,5 cm

7 000 Kč

V této bibliofilii jsou publikovány dvě práce E. A. Poea ze souboru "Poems and Essays", jednak alegorie "Shadow" čili "Stín" a jednak bajka "Silence" - "Ticho". S osobním věnováním Vladimíra Žikeše: "Panu Josefu Florianovi ne z úcty jen, ale i vděčnosti. Vladimír Žikeš". Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě. Desky chráněny původním hnědým papírovým přebalem, vazba šitá, trochu uvolněná, na listech hnědé skvrnky, nicméně nádherná publikace v dobrém stavu.

 TOP 281-300

Hofman Vlastislav (1884-1964)

Bibliofilie "Vlastislav Hofman - ETHIOPIE"

grafické album "Christos, Madonna a Svatí, jak jsem je viděl v iluminacích starých Ethiopských kodexů. Ve Staré Říši na Moravě, 1920, vytiskli Kryl a Scotti v Novém Jičíně 120 výtisků, z nichž tento je číslován 107.

Listy 29,9 x 23,7 cm, desky 31,5 x 25 cm

19 000 Kč

Celkem devět černobílých celostránkových linorytů, vstupní viněta je kolorovaná, závěrečná viněta černobílá. Uvnitř na deskách tužkou poznámka "Knihovna Staré Říše". Z Florianovy knihovny ze Staré Říše na Moravě. Spolu s Fysiognomií se jedná o Hofmanovo zásadní grafické album, na jehož vzniku se nemalou měrou podílel pan Josef Florian. Publikováno in „Vlastislav Hofman“, Společnost Vlastislava Hofmana s.r.o., Praha 2004, str. 179-184, na stranách 175, 179-184 je vznik díla a jeho důležitost blíže rozebírána, mimo jiné zde stojí, že Josef Florian vznik alba přímo inicioval a na přípravě s Hofmanem spolupracoval. ..."Řezby, jimiž Hofman interpretoval výjevy z etiopských iluminací, jsou nevelké, zato velmi zručné. Spolu s výraznou dějovou a pohybovou zkratkou, pádností ostře zalamované obrysové linie a důrazem na sílu pohledu záměrně velkých očí je stmeluje černé pozadí, které dodává obrazům tajemný, Hofmanem požadovaný klid. ... V kontextu české moderní grafiky té doby k etiopskému souboru nenajdeme srovnání, vymyká se expresivností ztvárnění i duchovním prožitkem." Volně loženo v kartonových deskách, které jsou částečně poškozeny - zejména hřbet, samotné album je ve velmi dobrém stavu, na několika místech drobné hnědé skvrnky, stav viz foto.

Hofman Vlastislav

Architekt, malíř, grafik scénický výtvarník, člen skupiny Tvrdošíjní, pracoval pro ARTĚL, již v roce 1911 první kubistický nábytek, výstavy po celém světě.

(6.2.1884 Jičín - 28.8.1964 Praha)

 TOP 281-300