Švabinský Max (1873-1962)"Karel Hynek Mácha 1836 - 1936"
heliogravura na papíře, zn. v tisku „M Švabinský 1907“, signováno tužkou vpravo dole M. ŠVABINSKÝ. K stoletému výročí prvního vydání básně Máj Karla Hynka Máchy znovu vydal S.V.U. Mánes. Secesní rám.
Tisková plocha 33 x 27 (63,5 x 50) cm
1 500 Kč
Švabinský Max Švabinský Maxmilian Kreslíř, malíř, grafik, ilustrátor, profesor a rektor na AVU v Praze, člen SVU Mánes, SVUM, zakládající člen SČUG Hollar, člen vídeňského Hagenbundu a Société nationale des Beaux-Arts v Paříži. Od roku 1923 rytíř Řádu čestné legie. Navrhoval také bankovky, poštovní známky, vitráže, gobelíny. Autor portrétů, krajinomaleb, erotických scén, plakátů, ex libris. (17.9.1873 Kroměříž - 10.2.1962 Praha)
Švabinský Max (1873-1962)"Bedřich Smetana"
heliogravura, signováno v desce M. ŠVABINSKÝ. Pod paspartou jsou skryty tištěné texty - vlevo "Štenc, Praha" (vydavatel, tiskař), vpravo dole jednak "M. Švabinský Del 1907" a dále "Vydal "Manes" v Praze v 1909".
Výřez 40 x 28,5 (61,5 x 47,5) cm
1 500 Kč
Jan Štenc (1871 - 1947) byl český nakladatel. V roce 1908 založil podnik Grafický závod Jan Štenc, který se věnoval reprodukci a dokumentaci uměleckých děl a architektury.
Jelínek Adolf Alex (1890-1957)"Trh v dešti"
lept, suchá jehla na porcelánu, nesignováno, vzadu opatřeno autorským štítkem o pravosti díla a podpisem autora JELÍNEK ADOLF ALEX.
15 x 15 (22 x 22) cm
600 Kč
Jelínek Alex Adolf Jelínek Adolf Spisovatel, malíř, kreslíř, grafik evropského formátu, vlastním jménem Adolf Jelínek, pražská akademie u Švabinského, mnichovská akademie u profesora Janka, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, zastoupen v Národní galerii, v Lexikonu dlouhý výčet výstav. (25.4.1890 Strmilov, Jindřichův Hradec - 2.9.1957 Praha)
Ranný Emanuel ml. (1943-)6 grafických listů "Abstraktní motivy"
jedna černobílá a pět barevných litografií, všechny signovány tužkou Em. Ranný a číslovány, druhá polovina minulého století. Všechny paspartovány, pět navíc rámováno v jednoduchých kovových rámečcích a zaskleno. Vzadu razítko se jménem a adresou autora.
Tisková plocha 23 x 17,5 (39,5 x 32,5) cm, tisková plocha 29 x 21 (40,5 x 31) cm, tisková plocha 22 x 17,5 (39,5 x 32,5)cm, tisková plocha 22,5 x 17,5 (39,5 x 32,5)cm , tisková plocha 14,5 x 11,5 (30,5 x 24,5 cm, tisková plocha 23 x 18 pasparta 39 x 32cm
1 800 Kč
U třech vzadu uveden název "Ukřižování I", "Ukřižování II" a "Ukřižování III" a datace 1990. Dokumentace
Ranný Emanuel ml. Grafik, studoval školu uměleckých řemesel v Brně, pracuje zejména v technikách suché jehly a barevné litografie, v uvedených pramenech dlouhý výčet výstav, zastoupen v mnoha galeriích - National Gallery of Art, Washington D.C., USA, Národní galerie Praha, Památník národního písemnictví Praha, Národní muzeum Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská knihovna Praha, Bayerische Staatsbibliothek München, Museum für bildende Kunst Leipzig, Staatliche Kunstsammlungen, Kupferstich - Kabinett Dresden, Staatliches Lindenau Museum Altenburg, Gilkey Center for Graphic Art Portland, Stredoslovenská Galéria Banská Bystrica, Prefectural Gallery Kanagawa, Galerie výtvarného umění Olomouc, Galerie BWA Lodz, Ostdeutsche Galerie Regensburg, Horácká galerie Nové Město na Moravě, Galerie Vysočiny Jihlava, Moravské Muzeum Brno, Moravská galerie Brno, Instituto per la cultura e l’arte Catania, Státní vědecká knihovna Brno, Západomoravské muzeum Třebíč, Institute, Museum and Gallery Bitola, z mnoha cen uveďme ocenění v roce 2000: Grafika roku – Praha, Purchase Award - Triennial of Graphic Art Bitola, Macedonia (nar. 3. 2. 1943, Brno)
Masereel Frans (1889-1972)3 listy se sociální tématikou
dřevoryty, signované v desce monogramem FM a vpravo dole tužkou FRANS MASEREEL. První polovina minulého století. Volné listy.
Všechny shodné rozměry, tisková plocha 11 x 13, celý list 25,5 x 19 cm
5 800 Kč
Masereel Frans Vlámský malíř a grafik, který pracoval hlavně ve Francii, studoval v Gentu na École des Beaux - Arts u Jeana Delvina, v roce 1911 se usadil v Paříži a po čtyřech letech emigroval do Švýcarska, kde pracoval jako grafik pro časopisy, v roce 1921 se vrátil do Paříže. Světově proslulý autor uváděný pravidelně ve světových katalozích. Proslavil se zejména dřevořezy. (30.7.1889 Blankenberge, Belgie - 3.1.1972 Avignon, Francie)
5 800 Kč
5 800 Kč
Masereel Frans (1889-1972)"Dělníci před průmyslovou krajinou"
dřevoryt, signováno v desce monogramem FM a vpravo dole modrou tužkou FRANS MASEREEL. První polovina minulého století.
Tisková plocha 11 x 13, celý list 25,5 x 19 cm
2 000 Kč
Viegener Eberhard (1890-1967)"Horská krajina s postavou"
dřevoryt na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou EBERHARD VIEGENER, datováno 1919, vlevo v desce autorská značka, komorní práce světově proslulého expresionisty, umělecká adjustace
Tisková plocha 8,5 x 9 , celý list cca 11 x 9,5 cm
7 000 Kč
Viegener Eberhard Vynikající německý expresionista, od počátku třicátých let se zaměřil na realismus v krajinářství. Od roku 1933 měl zákaz vystavování, některé jeho rané práce umístěné v muzeích byly konfiskovány. (30.5.1890 Soest - 4.5.1967 Bilme)
Viegener Eberhard (1890-1967)"Krajina s kopcem"
Tisková plocha 8,5 x 8,5, celý list 10,5 x 10,2 (21 x 21) cm
7 000 Kč
Viegener Eberhard (1890-1967)"Krajina se stromy"
Tisková plocha 9 x 9, celý list10,5 x 10,5 (21 x 21) cm
7 000 Kč
Viegener Eberhard (1890-1967)"Postava"
dřevoryt na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou EBERHARD VIEGENER, datováno 1919, komorní práce světově proslulého expresionisty, umělecká adjustace.
Tisková plocha 12,5 x 10,5, celý list 15,5 x 12 (26 x 23) cm
7 000 Kč
Mather Rudolf (1881-1975)"Chalupa"
dřevoryt, signováno tužkou vpravo dole R. MATHERA, první polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.
Výřez 24 x 30 (47,5 x 50,5) cm
700 Kč
Mather Rudolf (1881-1975)"Dva koně s vědrem"
dřevoryt, práce R. MATHERA, první polovina minulého století. Rámováno, paspartováno.
700 Kč
Obrovský Jakub (1882-1949)"Toaleta"
barevná litografie, signováno vlevo dole tužkou J. OBROVSKÝ, datováno 1943, dále slepotiskové razítko S.V.U.M. Hodonín (Sdružení výtvarných umělců Hodonín).
Tisková plocha 35 x 26 (55 x 43,5) cm
1 500 Kč
Obrovský Jakub Malíř, grafik a sochař první poloviny 20. století, malíř figuralista, žák a později profesor na pražské akademii a rektor akademie, člen JUV, SVUM, člen Societé Nationale des Beaux Arts v Paříži, zastoupen v Národní galerii, podílel se na výzdobě Obecního domu i řady bank. (23.12.1882 Bystrc u Brna – 31.3.1949 Praha)
Obrovský Jakub (1882-1949)"Sklizeň"
barevná litografie, signováno vlevo dole tužkou J. OBROVSKÝ, datováno 1944, dále slepotiskové razítko S.V.U.M. Hodonín (Sdružení výtvarných umělců Hodonín).
Tisková plocha 35 x 25,5 (55 x 43,5) cm
1 500 Kč
Hašková Eva (1946-)"Hlava v dlaních"
lept, signováno vpravo dole tužkou HAŠKOVÁ, datováno 1980, číslováno 73/100. Rámováno v textilním olepu, paspartováno.
Tisková plocha 5 x 3,5, výřez 7,3 x 5,3 (21 x 18) cm
500 Kč
Hašková Eva Malířka, grafička, ilustrátorka, studovala v Praze na Střední odborné škole výtvarné a u Zdeňka Sklenáře na VŠUP tamtéž. Její grafické listy mají tlumený kolorit, hlásí se k odkazu secese i k japonským dřevořezům, její popisnost je někdy až vědecky přesná, věnuje se volné grafice. Obesílá kolektivní výstavy doma i v zahraničí (např. 1982 - Lipsko, IBA, 1986 Bradfort a Toronto). V roce 1975 obdržela cenu v soutěži Nejkrásnější knihy roku 1974, získala také cenu za volnou grafiku na téma Faust na Mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku. 1. cenu získala v Bad Leonfeldenu a na IX. Bienále grafiky v Brně. (nar. 4.1.1946 Kladno)
Hložník Vincent (1919-1997)"Bytosti"
lept, vpravo dole signováno V. HLOŽNÍK, datováno 1963, kvalitní grafický list.
30 x 19 (42 x 31,5) cm
4 500 Kč
V dolní části grafiky je pod kopyty umístěný text, který se nám zatím nepodařilo přečíst. Text je zřejmě zrcadlově převrácený.
Hložník Vincent Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog. Na UMPRUM v Praze studoval kresbu a malbu u F. Kysely a po jeho smrti u J. Nováka, jako pedagog působil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde vedl oddělení volné grafiky a ilustrace, v letech 1959-1963 byl rektorem jmenované školy, široký výčet výstav, zastoupen v Národní galerii Praha, Slovenské národní galerii v Bratislavě a v řadě dalších. Jedním z jeho sourozenců byl akademický malíř Ferdinand Hložník (1921-2006). (22.10.1919 Svederník, Žilina - 10.12.1997 Bratislava)
Rada Ladislav (1929-)"Jan Werich"
suchá jehla na ručním papíře, signatura nenalezena, výborný grafický list z druhé poloviny minulého století, kvalitní rám z jasanového masivu.
40 x 29 (44,5 x 32,5) cm
3 900 Kč
Publikováno v katalogu Františka Špergra "Ladislav Rada - Portréty osobností". Katalog byl vydán u příležitosti výstavy pořádané k 80. narozeninám známého karikaturisty a pedagoga Ladislava Rady. Výstava se konala ve dnech 1.-26.9.2010 v expozici Národního muzea - Galerii umění na Chvalském zámku v Horních Počernicích, kurátorem výstavy byl právě František Špergr. Pravděpodobně původní varianta tohoto portrétu byla použita i na obálce knihy CINCIBUS, JOSEF: GRAMOFONOVÁ DESKA A JAN WERICH, vydavatel SHV Praha 1964, obálka a koláže Ladislav Rada, 40 stran.
Rada Ladislav malíř, kreslíř, karikaturista, studoval na VŠUP v Praze u A. Hoffmeistera, propagační výtvarník SUPRAFONu, své kresby a karikatury publikoval v časopisech doma i v zahraničí, na obalech gramofonových desek a plakátech, navrhl několik desítek obalů. Mezi nejznámější filmy, na nichž se podílel, patří například Měsíc nad řekou a Kam čert nemůže. (nar. 20.3.1929 Vojovice, Neurazy, Plzeň)
Hofman Vlastislav (1884-1964)"Madona"
linoryt, signováno vlevo dole v desce písmenem H - Vlastislav Hofman. Publikováno v monografii „Vlastislav Hofman“, Společnost Vlastislava Hofmana s.r.o., Praha 2004, str. 157, zde uvedena datace 1921.
Tisková plocha 32,5 x 25,7, celý list 44 x 34,5 (rám 52,5 x 43) cm
5 200 Kč
Hofman Vlastislav Architekt, malíř, grafik scénický výtvarník, člen skupiny Tvrdošíjní, pracoval pro ARTĚL, již v roce 1911 první kubistický nábytek, výstavy po celém světě. (6.2.1884 Jičín - 28.8.1964 Praha)