109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Jambor Josef

"Prosluněný lesní interiér"

olej na plátně, signováno vlevo dole JAMBOR, datováno 1925.

74 x 63 (94 x 83) cm

36 000 Kč

Skvělá nabídka se skvělým námětem od vynikajícího moravského malíře. Vyloženě galerijní kus.

Jambor Josef (1887-1964)

Malíř a grafik, pražská akademie u Loukoty, Bukovace, grafická speciálka u Švabinského. Ve své tvorbě se téměř výhradně věnoval olejomalbě se zaměřením na malbu krajiny. Procestoval mnoho evropských zemí. Po krátkém úseku života v Praze odešel do Nového Města na Moravě, později se trvale usadil v Tišnově. Tišnovu odkázal sbírku svých obrazů, i několika obrazů jiných autorů.

(29.10.1887 Pohledec, Nové Město na Moravě - 17.9.1964 Tišnov)

Schmitt Josef

"Ležící ženský akt s květinami"

olej na plátně, signováno vpravo dole SCHMITT, první polovina minulého století. Výborná práce ve stylu Art Deco, galerijní úroveň.

73,5 x 93 (87,5 x 108) cm

34 000 Kč

Schmitt Josef (1896-1976)

Schmitt Joža

Malíř, studoval soukromě u svého otce, autodidakt, podnikl studijní cestu do Itálie, na Sicílii a do severní Afriky.

(24.7.1896 Škvrňany, Plzeň-město - 29.7.1976 Ruda nad Moravou, Šumperk)

Jiránek Miloš

"Sedící dívka v interiéru"

tempera, kvaš na malířské lepence, signováno vlevo dole monogramem M.J. 904 - tedy Miloš Jiránek s datací 1904. Černý rám holandského typu.

20 x 19 (28 x 26,5) cm

10 000 Kč

Jiránek Miloš (1875-1911)

Václav Zedník

Spisovatel, malíř, grafik, překladatel, básník, redaktor. Studium v Praze na Karlově univerzitě a na Akademii výtvarných umění u Maxmiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise. Vystavoval v Mánesu a Topičově salonu, mnoho výstav s jeho obrazy bylo realizováno po jeho smrti. Byl jedním z nejvzdělanějších českých malířů. V době kolem roku 1900 spoluurčoval s umělci jako byli Slavíček, Švabinský, Preisler či Mucha budoucí vývoj českého moderního umění. Jako Hynaisův žák na pražské Akademii vyšel názorově z francouzského luminismu a podle vzoru Mařákovy školy začal v krajinách snoubit realistický názor Mařákův se světelností impresionismu. Chodíval hodně do plenéru s přáteli Hofbauerem a Myslbekem.

(19. 11. 1875 Lužec nad Vltavou, Mělník - 2. 11. 1911 Praha)

Lepík Karel

"Beskydská krajina"

olej na plátně, signováno vpravo dole LEPÍK K, kolem roku 1970, vzadu štítky s informacemi o obraze s původní cenou 11 500 Kčs, což odpovídá dnešním cca 100 000 Kč, kvalitní rám z masivu. Sbírkový kus ovlivněný moderními směry šedesátých let.

66 x 101 (80,5 x 115) cm

34 000 Kč

Velký reprezentativní obraz.

Lepík Karel (1940-)

Malíř, grafik, studoval na Akademii v Praze u profesora K. Součka, jeden rok studijně pobýval na Academia Belle arti Pietro Vanucci v Perugii, docent katedry výtvarného umění Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, citace ze Slovníku Chagall: "V jeho díle se objevují filozofující náměty v nichž vědomě navazuje na imaginaci surrealistického a symbolistního pojetí světa", dále je ve Slovníku výčet desítek výstav a literatury o tomto významném malíři

(nar. 1940 v Metylovicích)

Frolka Antoš

"Krojovaná žena v zeleninové zahradě"

kombinovaná technika, signováno vpravo dole A. FROLKA, datováno 1925. Rámováno ve zdobném rámu zlaté barvy, paspartováno.

Výřez 52 x 35 (94,5 x 70) cm

34 000 Kč

Frolka Antoš (1877-1935)

Malíř folklórních témat, žák profesora Seitze na mnichovské akademii, dále studia ve Vídni u profesora Pochwalského, ve Francii, šest roků u Joži Uprky, výstavy po celé Evropě, široké zastoupení v Národní galerii, spolu s Uprkou nejlepší český malíř života na Slovácku.

(13.6.1877 Kněždub, Hodonín - 8.6.1935 Dúbrava, Strážnice, Hodonín)

Procházka V.

"Chalupy pod strání"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. PROCHÁZKA, nedatováno, původní zdobný rám na několika místech poškozený.

78 x 67 (91,5 x 80) cm

3 500 Kč

Spáčil Jan

"Pražské dominanty - Týnský chrám"

olej na kartonu, signováno vpravo dole JAN SPÁČIL, práce ceněného malíře pražských motivů. Dobový rám francouzského typu.

49 x 70 (64,5 x 85,5) cm

16 000 Kč

Spáčil Jan (1892-1982)

Malíř krajinář na Vinohradech, žák Kalvodův a Šetelíkův, dále studia v Mnichově. Používal také jméno Žeranovský. Působil jako profesor v Rostově na Donu, účastnil se výstav v Moskvě i Petrohradě, v roce 1920 se vrátil s legionáři přes Sibiř do vlasti. Jeho práce visely v ředitelně Legionbanky. Získal cenu České akademie, řada jeho prací byla reprodukována v časopisech i na pohlednicích. V roce 1976 byl zastoupen na výstavbě pořádané Galerií výtvarného umění v Chebu z vlastních přírůstků galerijního fondu za léta 1972-1975.

(12.1.1892 Praha - 28.2.1982 Cheb)

Ženíšek František

"Portrét muže v interiéru - cukrovarník Valtera"

olej na tvrzené desce, signum nenalezeno, práce Františka ŽENÍŠKA, kolem roku 1920, luxusní polychromovaný a zlacený rám, vynikající celek. Mistrovská malba vysoké galerijní hodnoty.

78 x 69 (85 x 76) cm

46 000 Kč

Vzadu rukou text: Ženíšek, cukrovarník Valtera.

Citace z materiálu o Matěji Valterovi z Archivu Národního technického Muzea:

"Po celou dobu svého vdovství žil výhradně v Lounech a účastnil se i společenského života. Svůj obdiv a lásku k tomuto městu dovedl vštípiti i svým přátelům: prof. Maixnerovi, malíři Chittussimu, Knüpferovi, Ženíškovi, arch. Ohmanovi, průmyslníku Křižíkovi a jiným. Jeho osobním věrným přítelem byl akademický malíř mistr Václav Sochor, lounský rodák, který až do své smrti p. Valteru pravidelně

týdně navštěvoval a panu Valterovi byl živoucím pojítkem s městem, které tak miloval a kamž se už

nemohl, jsa churavý a starý, sám vypraviti. Na výslovné přání jest pan Valtera pohřben v Lounech"

Pro tuto aukci snížena cena na 46 000 Kč z původních 65 000 Kč.

Ženíšek František (1887-1935)

Malíř, kreslíř, profesor na akademii umění v Praze, člen výtvarné generace Národního divadla, studia na akademiích v Praze a ve Vídni u Trenkwalda a Sweertsee, jeden z jeho prvních učitelů byl Karel Javůrek, pracovní pobyty ve Vídni, Paříži, Belgii, Itálii, v roce 1872 sdílel ateliér s Brožíkem a polským autorem Kowalskim, v roce 1877 s Chittussim, do historie Národního divadla se zapsal velkými nástěnnými dekoracemi komponovanými ve foyeru, proslavil se také malbou žen a portrétní malbou, velké zastoupení v Národní galerii, český elitní malíř 19. století.

(25.5.1849 Praha - 15.11.1916 Praha)

Mareček Bohumil

"Mladá žena s náručí hroznů - personifikace vína"

olej na kartonu, oválný portrét, signováno vlevo dole B. MAREČEK, datováno 1925. Vysoce reprezentativní práce od výborného autora. Na zadní straně obrazu je rozpracovaný obdobný námět. Rám včetně výplně zlaté barvy.

Oválný výřez 93 x 79 (113 x 97) cm

38 000 Kč

Pod názvem "Portrét dámy" publikováno v "Bytosti odnikud - Metamorfózy akademických principů v malbě první poloviny 20. století v Čechách", Marie Rakušanová, ACADEMIA Praha 2008, str. 305. Tato výpravná publikace byla vydána ke stejnojmenné výstavě, kterou uspořádala v roce 2008 Galerie hlavního města Praha, následně pak v roce 2009 Moravská galerie v Brně.

Mareček Bohumil (1884-1962)

Malíř, figuralista, studium na UMPRUM u Lišky, Jeneweina, Maška, na pražské akademii u Hynaise a Ženíška, soukromě pak v Mnichově a Římě, výborný český malíř první poloviny 20. století

Jelínek František Antonín

"Ležící dívčí akt v trávě"

olej na plátně, signováno vlevo dole FR. A. JELÍNEK (František Antonín), první polovina minulého století. Rámováno v hlubokém dřevěném ručně řezaném reprezentativním rámu zlaté barvy.

70 x 90 (94 x 105) cm

74 000 Kč

Jelínek František Antonín (1890-1977)

Malíř, studium na AVU v Praze uVlaho Bukovace, Roubalíka a Hanuše Schwaigera, člen Jednoty umělců výtvarných v Praze, maloval krajinu Českomoravské vysočiny, portréty a figurální kompozice, měl velkou zálibu ve starých holandských malířích, maloval stylem starých mistrů, výborný malíř figuralista, zastoupen v Národní galerii Praha.

(8.3.1890 Praha - 26.2.1977 Kochánov, okres Havlíčkův Brod)

Kolařík

"Okolí cihelny"

olej na dřevě, signováno vpravo dole KOLAŘÍK, datováno 1946, vzadu na desce papírový autorský štítek se špatně čitelnými informacemi. Zajímavé zvládnutí krajiny, vysoce reprezentativní.

60 x 121 (75 x 135) cm

29 000 Kč

Kitzler Josef

"Odpočinek pod palmami v exotické krajině"

olej na plátně, signováno vpravo dole JOSEF KITZLER, datováno 1935, pod signaturou uvedeno místo Port Elizabeth.

91 x 73 (109 x 90) cm

4 000 Kč

Kitzler Josef (1891-?)

Malíř, absolvent mnichovské akademie, vystavoval v Mnichově, v Praze v Mánesu 1920, v Bernu, Londýně, v Jižní Africe, v Johannesburgu, v Praze 1938 v Beaufortově síni motivy z Jižní Afriky a pobřeží Indického oceánu, jeho obrazy jsou v řadě galerií, na trhu ojedinělé.

(1891 Praha - ?)

Dobeš Antonín

"Španělka a toreador - Vzpomínka na Španělsko"

olej na tvrzené malířské lepence, signováno vpravo dole vyrytým monogramem AD, kolem roku 1965, výborná reprezentativní práce v uměleckém autorském rámu.

50 x 130 (64,5 x 144,5) cm

36 000 Kč

Dobeš Antonín (1926-1999)

Malíř, grafik, žák Boudy, Lidického a Smetany, působil v Ostravě.

(1.3.1926 Hnúšťa, Rimavská Sobota - 1999)

Koutský Václav

"Sklenář"

olej na plátně, signováno V. KOUTSKÝ 58, spolu s autorským rámem jedinečný celek.

80 x 52 (93 x 65) cm

38 000 Kč

Tento skvělý obraz patří zcela jistě mezi nejlepší práce českého moderního umění 20. století.

Koutský Václav (1907-1980)

Malíř, studoval na AVU v Praze u Loukoty a Obrovského, po absolutoriu podnikl studijní cestu do Francie, v roce 1956 do Holandska. Člen SVU Mánes. Věnoval se figurální tvorbě, krajinomalbě i zátiší, divadelním scénám, dlouhý výčet výstav.

(2.9.1907 Líšnice u Českých Budějovic - 7.6.1980 Praha)

Pittermann - Longen Emil Artur

"Povoz na cestě"

olej na malířské lepence, signováno vpravo dole E.A. LONGEN 1933.

44 x 51 (51 x 58,5) cm

30 000 Kč

Pittermann - Longen Emil Artur(1885-1936)

Malíř, herec, režisér, dramatik, spisovatel, kabaretiér, scénarista. Studium na pražské akademii u Thieleho, další studia v Itálii a Paříži. Spoluzakladatel Osmy, slavná postava Prahy dvacátých a třicátých let.

(29. 7. 1885 Pardubice - 24. 4. 1936 Benešov)

"Práce o žních"

tempera na kartonu, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1958.

60 x 80 (75 x 93) cm

34 000 Kč

Qiul K (?)

"Dívka a kohout"

olej na plátně, signováno, blíže neurčeno, patrně Francie kolem roku 1910, výborná profesionální práce.

69 x 55,5 (84,5 x 73,5) cm

26 000 Kč

nesignováno

"Oslava ve společnosti"

olej na plátně podloženém lepenkou, signum nenalezeno, kolem roku 1930, mimořádně kvalitní práce. Rám francouzského typu zlaté barvy, v levé horní části rámu maskovaná scházející štukatura.

27,5 x 27 (46,5 x 46) cm

58 000 Kč

Weiner Král Imrich

"Podhradie Viglasa" (Vigľaš)

olej na malířské lepence, signováno vlevo dole I. WEINER KRÁL, vzadu papírový štítek s informacemi o obraze s datací 1969.

57,5 x 76 (70 x 90) cm

44 000 Kč

Případný kupec si může dohodnout lhůtu na konzultaci se svým znalcem.

Weiner Kráľ Imro (1901-1978)

Weiner Kráľ Emerich

Malíř, grafik, ilustrátor, studia v Praze, Berlíně, Dessavě, Karlsruhe a Paříži. Vystavoval na zlínských salonech, soubory svých prací vystavil v roce 1936 v Bratislavě a v Brně. Ilustroval časopisy, maloval pod vlivy kubismu, surrealismu, německého expresionismu, jeho rané práce byly satirickým zobrazením slovenského venkova, dílo vrcholilo v humanistických kompozicích, v nichž se spojovalo lyrické, baladické a dramatické vidění světa, k významným grafickým pracím patří cykly Bratislava a Cesta. Významný slovenský umělec.

(26.10.1901 Považská Bystrica - 11.8.1978 Bratislava)

Pataky von Sospatak Lászlo (1857-1912)

"Cestou z polí o žních"

olej na plátně, signováno vlevo dole PATAKY L, kolem roku 1890, kvalitní reprezentativní práce v širokém černém rámu holandského typu.

103 x 76 (128 x 98) cm

74 000 Kč

Pro tuto aukci snížena vyvolávací cena z 95 000 Kč na 75 000 Kč.