021-040 www.aukcnidum.cz

 109. AUKCE BRNO - 2.5.2021___NEDĚLE__11 hod

Velký reprezentativní nástolec

sklo čiré a mléčné, krakelované, po obvodu zdobeno skleněnými nálepy s červenou lazurou, která evokuje větvičky mořského korálu, doplněno jemným zlacením.

Výška 26 cm, průměr 24 cm

2 500 Kč

sklo silnostěnné, okrově - zeleno - modře irizované, tělo soudkovité, horní část stažená do nízkého a nakonec široce rozevřeného hrdla. Druhá polovina minulého století.

Výška 23 cm

1 500 Kč

Váza zvonovitá

sklo kouřově šedé, čiré, po obvodu bohatý geometrický brus, Čechy, Art Deco. Drobný oklep u horní hrany.

Výška 12 cm

1 200 Kč

Regnol

Kazeta na šperky

kov zlacený, bohatě reliéfně zdobený, v horním víku malovaná miniatura "Portrét dámy v klobouku", signovaná REGNOL. Vespod monogram s datací 1811. Interiér kazety je polstrovaný textilií s barevným květinovým dekorem.

Šperkovnice 11,5 x 12 x 3,5 cm, průměr miniatury 8 cm

15 000 Kč

Výborný sbírkový kus.

Reklamní odkládací miska na psací potřeby, dekorace plastikou býka

porcelán bílé glazovaný, značený plasticky po obvodu plinty "Porzellanfabrik Theodor Pohl Schatzlar Bhm." a "TP" - porcelánka THEODORA POHLA (1863 - 1934) v Žacléři, první polovina minulého století. Několik drobných oklepů.

12 x 27 x 12 cm

1 200 Kč

Reklama na izolátory vysokého napětí, na trhu velmi ojedinělá.

Figurální vázička na jeden květ "Chlapec s kloboukem a ošatkou vajec"

porcelán barevně ručně malovaný, značeno vtlačenými písmeny CF (Cristian Fischer), značka pro léta 1846-1853.

Výška 17 cm

600 Kč

Vázička - amfora na podstavě

porcelán bíle glazovaný, dekorace plastickými girlandami z vavřínů, barevnou ruční malbou a zlacením, značeno tištěnou značkou VÍDEŇ a ručně psanými barevnými čísly 81 a č2, druhá polovina 19. století.

Výška 9 cm

150 Kč

Dvojmiska se zlaceným klenutým uchem uprostřed

porcelán bíle glazovaný, ucho ve tvaru propletených větviček, misky z listů se zlacenými konturami. Značeno vtlačeně P&S (Dolní Chodov) a vtlačenými římskými číslicemi XXVII, třetí čtvrtina 19. století. V centru misky obvyklá drobná výrobní vada.

12 x 28,5 x 21,5 cm

1 200 Kč

Plastika "Dívka s košíky a jablky v zástěře"

bronz, stojící figurka se dvěma košíky na kruhové plintě a na mramorovém podstavci, neznačeno. První polovina 20. století.

Výška celková 17 cm, samotná plastika 13 cm

900 Kč

Plastika "Malý metař"

kovová kompozice, postava s metlou na podstavci z černého leštěného mramoru, neznačeno. Počátek minulého století.

Celková výška cca 10,5 cm, samotná plastika 8 cm

900 Kč

Plastika "Malý kominíček s žebříkem"

bronz, stojící postava na plintě, neznačeno, nesignováno, první polovina 20. století.

Výška 10 cm

500 Kč

Plastika "Malý cvičenec ve stoji na jedné ruce"

bronz, postava ve šněrovacích botách na podstavci s nápisem Düsseldorf, nesignováno, neznačeno, první polovina minulého století.

Výška 11,5 cm

300 Kč

Plastika "Pouliční žonglér se škrpálem"

bronz (měď), nesignováno, značeno vtlačeným číslem 3. Konec 19. století.

Výška cca 22,5 cm

1 200 Kč

Malá kazeta se soškou ptáčka na víku

obecný kov, tvar solného kamene, pantové víko, na čelní straně medailon města Bad Reichenhall s motivem historické budovy - Královské lázně, textilní polstrování nepoškozené. Počátek minulého století.

9,5 x 8,5 x 6,5 cm

250 Kč

Putovní cena Hlídkových závodů Vršovice - Hostivař

bronzová plastika vlaštovky na stojánku tvaru lipové větvičky, dřevěný soustružený černě lakovaný podstavec s kovovými štítky. Značeno DIT MAR.

Celková výška 21 cm, samotná plastika 16 cm

1 800 Kč

Na jednom štítku název ceny "STŘEL. ŽUPA TYRŠOVA 1908-1938, PUTOVNÍ CENA HLÍDKOVÉ ZÁVODY VRŠOVICE - HOSTIVAŘ", na druhém štítku jsou pak uvedena jména vítězů a jejich bodový zisk v letech 1936, 1937 a 1938. Trofeje závodů ve střelbě se na trhu vyskytují vzácně.

Halabala Jindřich (1903-1978)

Miniaturní model sedací soupravy

kov, bakelit, červená koženka. Známý a ceněný miniaturní model nábytku českého nábytkářského designéra JINDŘICHA HALABALY pro UP Závody Brno. Stav odpovídá stáří, viz foto.

V sestavě dvě křesílka 9 x 9 x 12 cm, pohovka 11 x 25 x 12,5 cm, stůl výška 8 cm, průměr 14,5 cm

1 800 Kč

Popelník na dvě cigarety se stojánkem na sirky

mosaz, půdorys ve tvaru osmiúhelníku, stěny hladké, vložka z čirého bezbarvého skla, první polovina minulého století.

Výška 9,5 cm, průměr cca 15 cm

350 Kč

Secesní váza - amfora

keramika barevně glazovaná, zdobeno plastikou větviček s květy a plody. Značeno ROYAL DUX AUSTRIA (značka registrovaná v roce 1912). Poškození - schází úchopy, oklepy na okvětních lístcích.

Výška cca 23 cm

400 Kč

Váza - kapka

porcelán bíle glazovaný, zdobeno barevným dekorem horkovzdušných balonů s květinami v zavěšených koších, značeno tištěnou značkou JOHANN HAVILAND BAVARIA, Německo.

Výška 27,5 cm

1 200 Kč

Pochází ze sbírky moderního designu.

Forejtová Jitka

Velký nástěnný talíř

keramika barevně glazovaná, široký okraj tvořen mřížkou, dno ve tvaru větvičky s jablkem a lístky. Vespod signatura JITKA FOREJTOVÁ, datace 1981, autorská značka "f" a vytlačeně ORIG.

Výška 7 cm, průměr 36 cm

2 200 Kč

Forejtová Jitka (1923-1996)

Forejtová Pelikánová Jitka

Sklářská výtvarnice, designérka, keramička, sochařka, studovala na grafické škole A. Strnadela, pak na VŠUP v Praze u profesora K. Štipla, pracovala s lisovaným, hutně zpracovaným sklem, porcelánem, keramikou, řada výstav a zastoupení v galeriích - The Corning museum of Glass, USA, UPM v Praze, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, v Bratislavě, Liberci, Olomouci, ve Zlíně.

(25.10.1923 Praha - 24.9.1996 Praha)