108. AUKCE BRNO - 6.12.2020___NEDĚLE__11 hod

monogramista SM

"Velké ovocné zátiší s růžemi"

olej na plátně, signováno vlevo monogramem SM, vpravo dole opět monogram MS a nepřečtený text, nedatováno. Nerámováno, obraz může být vystaven i bez rámu.

79,5 x 116 cm

3 800 Kč

Na stole rozhozené ovoce, růže v broušené váze, vysoký nástolec v kovové montáži naplněný hrozny vína, malý nástolec s jablky a hruškami, vedle dvě láhve a dvě skleničky. Obraz byl koncipován s ambicemi upoutat pozornost jak velikostí tak množstvím zobrazených prvků a navodit slavnostní atmosféru.

"Maryčka Magdonova"

mistrovský olej na plátně fixovaném na kartonu, vpravo dole název a signatura V. WÜNSCHE, vzadu informace o obraze s datací 1950, dále poznámka: "Dar od n. p. Slezan ministru Al. Málkovi dne 26. 5. 54". Luxusní rám francouzského typu.

71 x 51 (91,5 x 71) cm

19 000 Kč

Pellerin, Georgin

"Lenošící mladý elegán"

rytina ručně kolorovaná, pod obrázkem text "Le bienheureux saint Lâche, patron des paresseux | (Image PELLERIN, gravée par GEORGIN)", adjustováno v rámu.

Ve výřezu 48 x 31,5 (56,5 x 40) cm

1 900 Kč

Krásný sběratelský kus.

Holejšovská Zdeňka

"Zelený večer"

olej na desce, signováno vlevo dole Z. HOLEJŠOVSKÁ, vzadu název a datace 2010.

80 x 60 (90 x 70) cm

39 000 Kč

Mimořádně kvalitní práce současné malířky, která má zastoupení v galeriích ve světě, zejména v Tokiu, dosahuje cen okolo 400 000 Kč a ve světě je daleko známější než doma.

Holejšovská Zdeňka (1950-)

Malířka, učila se u malířů L. Musila, L. Laitgeba a J. Peci, vystavuje v Argentině a Japonsku, s rodinou založila firmu na výrobu zrcadel

Černovická Luisa

"Kytice šeříků pěti barev ve skleněném džbánku"

olej na plátně, signováno vpravo dole LUISA ČERNOVICKÁ, nedatováno. Reprezentativní velikost, kvalitní dobový rám.

76 x 66 (90 x 80) cm

13 000 Kč

Luisa Černovická patří mezi naše nejlepší malíře květinových zátiší.

Černovická Luisa (1903-?)

Malířka, studia na Škole uměleckých řemesel v Brně v malířské speciálce u Süssera, v sochařské speciálce u Jana Lichtága, potom u Rudolfa Vejrycha na Ukrajinské akademii v Praze. Známá a uznávaná malířka květinových zátiší.

Manželka malíře, spisovatele, redaktora Josefa M. Černovického (1906-1991).

(1.1.1903 Ronov u Velkého Meziříčí, část obce Ořechov - 2008 ?)

Černovická Luisa

"Z českých luhů"

olej na plátně, signováno vpravo dole LUISA ČERNOVICKÁ, pod signaturou uveden název, řezaný dřevěný rám francouzského typu.

86 x 65 (103 x 82) cm

25 000 Kč

Jedno z nejkrásnějších zátiší v české malbě.

Černovická Luisa (1903-?)

Autor neurčen

"Krajina s vřesovištěm"

olej na plátně, signováno vpravo dole, datováno 1961.

50,5 x 70 (64,5 x 84) cm

2 500 Kč

Autor neurčen

"Rusovláska v kavárně"

kombinovaná technika - pastel, uhel, kvaš, tempera, signum nenalezeno, na několika místech poškozeno vodou.

58 x 36 (68,5 x 54,5) cm

1 800 Kč

Zajímavá práce, vhodné restaurování.

Treuchel Josef

"Zátiší se slunečnicemi v keramické váze"

olej štětcem a špachtlí na tvrzené malířské desce, signováno vpravo dole TREUCHEL, datace nepřečtena.

70 x 50 (81 x 61) cm

4 500 Kč

Jedna z proslulých autorových variant slunečnicových zátiší.

Treuchel Josef (1925-1990)

(6.10.1925 Kopřivnice - 2.11.1990 Kopřivnice)

Chromy Bronislaw

"Jeřábi při západu slunce"

olej na plátně, signováno vpravo dole B. CHROMY, vzadu štítek s názvem obrazu v polštině, nerámováno.

60 x 80 cm

35 000 Kč

Přiložena kniha o autorovi k nahlédnutí.

Chromy Bronislaw (1925-2017)

Polský malíř, kreslíř, sochař, řezbář, medailér, profesor na akademii STUK PIEKNYCH v Krakowie, člen polské akademie umění.

Nový Miroslav

"Z noční Prahy"

pastel, signováno vpravo dole M. NOVÝ, datováno 1948.

67 x 46 (74 x 52) cm

7 000 Kč

V obraze je zachycena atmosféra nočního města, jak ji známe například z obrazů Schikanedera.

Nový Miroslav (1913-)

Malíř, grafik, ilustrátor. Studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Zdeňka Kratochvíla a Karla Špillara. Absolvoval studijní cesty po Jugoslávii, Řecku, Egyptě a Palestině.

(19.7.1913 Plzeň - ?)

Teissig Karel

"Pod mostem Ponte di Rialto v Benátkách"

kombinovaná technika - akvarel, kvaš, koláž, vlevo nahoře signováno K.TEISSIG, datováno 1982 a rukou psaný text "Svatební cesta sl. L.Š." Výborná adjustace.

Ve výřezu 52 x 42 (78,5 x 64,5) cm

15 000 Kč

Ve své době mimořádně moderní a pohodová práce galerijní hodnoty.

Teissig Karel (1925-2000)

Malíř, kreslíř, grafik, ilustrátor, jeden z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny 20. století, studoval na soukromé malířské Sychrově škole, na AVU v Praze u profesora Nechleby a na Académie Royale des Beaux-Arts v Bruselu, řada výstav a ocenění, zastoupen v mnoha galeriích, včetně Národní Galerie v Praze, 1961 obdržel Cenu Toulouse-Lautreca, Paříž.

(19.4.1925 Unhošť, Kladno - 1.10.2000 Praha)

Šašek E.

"Zátiší s kaprem, hmoždířem a citronem"

olej na malířské desce, signováno vpravo nahoře, čteno ŠAŠEK E.

49,5 x 58 (59,5 x 68) cm

5 500 Kč

Profesionálně zvládnuté téma ve stylu imprese.

Kraus František J.

"České legie pochodující přes Čínu"

olej na dřevě, signováno vpravo dole F.J. KRAUS, první třetina 20. století. Přesun československých legií na východ k moři v malířově představě - historická možnost přesunu našich vojsk přes čínskou zeď. Unikátní sbírkový obraz.

54 x 66 (64 x 77) cm

35 000 Kč

Kraus František Josef (1904-1976)

Malíř, grafik, profesor kreslení v Kroměříži, studium na ČVUT Praha u Blažíčka a na akademii v Praze u T. F. Šimona, soukromě v Paříži, Bruselu, Mnichově, studijní cesty po Evropě a severní Africe, člen Sdružení výtvarných umělců moravských Aleš v Brně, maloval krajiny, architekturu, chrámové interiéry.

(14.6.1904 Olomouc-Hodolany - 1.11.1976 Olomouc)

Autor neurčen

"Zamyšlená dívka se šperky a psíčkem"

olej na plátně, signum nenalezeno, mimořádně kvalitní práce kolem roku 1800. Rám zlacený perlovec. Mistrovská portrétní práce.

68 x 54 (80 x 66) cm

75 000 Kč

Autor neurčen

"Alegorie mládí a stáří"

olej na lepence, nesignováno, vysoce kvalitní profesionální práce, luxusní ručně řezaný rám. Patrně kopie obrazu, jehož autorství je přisuzováno Karl Truppemu.

48 x 62 (69 x 82,5) cm

25 000 Kč

Vaculka Ladislav

"Mladá žena v červených šatech"

olej na plátně, signováno vlevo nahoře VACULKA, datováno 1948. Moderní mistrovský portrét.

61,5 x 46 (76 x 60) cm

45 000 Kč

Patrně se jedná o portrét Idy Vaculkové.

Vaculka Vladislav (1914-1977)

Malíř, grafik, sochař, tvůrce tapisérií a šperků, keramik, pedagog, studoval v Praze u Jana Ivana Kulce a Roberta Lisovského na Ukrajinské akademii a na akademii u Willi Nowaka, Jakuba Obrovského a Maxe Švabinského. Působil jako pedagog na SUPŠ v Uherském Hradišti. Je zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie Praha. Manželka malířka Ida Vaculková.

(3.1.1914 Jarošov, Uherské Hradiště - 27.9.1977 Uherské Hradiště)

"THWAM - Čtyři vraždy stačí, drahoušku 1970"

barevná kombinovaná grafická technika kresby k filmu z roku 1970, číslováno 25/100. Vzadu štítek ORGINAL ART BY KÁJA SAUDEK, číslováno 25/100, datace 25.1.2014. Kvalitní adjustace, velmi dobrý stav.

29,5 x 47,5 (56 x 76) cm

19 000 Kč

Malíř, ilustrátor, kreslíř, autor komiksů. Věnoval se kresbě, malbě, plakátové tvorbě, časopisecké ilustraci a literární činnosti, patří mezi přední osobnosti kresleného komiksu u nás od druhé poloviny šedesátých let. Uspořádal přes 300 samostatných výstav u nás i v zahraničí.

Holík Jiří

"Kohoutí zápasy"

kombinovaná technika - nálepy siluet kohoutích těl z překližky malované olejem a temperou. Signováno vlevo dole J. HOLÍK, datováno 1962. Výrazná krakeláž, drobná restaurace nutná.

43,5 x 61,5 (47 x 65) cm

17 000 Kč

Velmi zajímavá moderní práce, která stojí za zachování do galerijních sbírek. Práce autora jsou sběratelsky ceněny

Beneš Vincenc

"Krajina s viaduktem a loďkou"

olej na plátně, signováno vpravo dole V. BENEŠ. Odborná komise na Veletrhu starožitností konaném ve dnech 14. - 17.11. 2019 hodnotila tento obraz velice kladně a zasadila ho do období před rokem 1920.

54 x 68 (69,5 x 83) cm

280 000 Kč

Beneš Vincenc (1883-1979)

Malíř, grafik, ilustrátor, pedagog, studia na UMPRUM a AVU u profesorů Dítěte, Lišky, Bukovace a Ottenfelda, člen Osmy, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců atd., zastoupen v Národní galerii Praha a ve všech krajských a městských galeriích, zastoupen i ve sbírkách Metropolitního muzea v New Yorku, výstavy po celém světě, např. 1921 - Paříž, 1922 - Řím, 1925 -. Londýn, Vídeň, Hagenbund, v letech 1924, 1926, 1928, 1930, 1931, 1932, 1933, 1936 - Pittsburgh, Saint - Louis, Philadelphie, Chicago, Carnegie Institut, 1937 - Paříž, řada vyznamenání, jeden z nejvýznamnějších českých malířů první poloviny 20. století, měl společný ateliér s B. Kubištou, zastoupen i ve sbírkách moderního umění v New Yorku

(22.1.1883 Lišice, pošta Chlumec nad Cidlinou - 27.3.1979 Praha)